Tu zaszła zmiana – Besserówka

1
522

Besserówka – willa wzniesiona przez małżonków Julię i Adama Besserów około roku 1910. Oficyna z 1926 roku wybudowana przez nowego właściciela (od 1920 roku) Romualda Obłąkowskiego.

Według relacji Katarzyny Obłąkowskiej-Kubiak obecnej współwłaścicielki budynków: „Projekt oficyny zatwierdzony został na posiedzeniu Magistratu Miasta Piaseczna w dniu 16 grudnia 1925 roku i widnieje na nim podpis ówczesnego burmistrza miasta Piaseczna Wacława Kauna. Na parterze oficyny Romuald uruchomił kawiarnię z wejściem od obecnej ulicy Kościuszki”. Pałacyk ma niezmiernie bogatą historię. W czasie I wojny stacjonował tu garnizon żandarmerii niemieckiej. Później powstała restauracja, kawiarnia, gabinet weterynaryjny, radiowęzeł oraz szkoła prowadzona przez społecznika, dziennikarza, nauczyciela Janusza Obłąkowskiego i jego żonę.

Lata 70 XX w., na pierwszym planie jeszcze stary bruk ulicy fot: Jacek Mrówczyński
Zdjęcie z 2021 fot: ms

Czytaj również: Tu zaszła zmiana – Ulica, co miała trzy nazwy

1 KOMENTARZ

  1. Szkoda że ten budynek niszczeje. Jak większość pięknych budynków w Piasecznie. Zburzono już Nadarzyńską, budynki przy rynku już się spaliły, domki przy Kniaziewicza, bodajże, także.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię