O przeszłości i przyszłości, czyli konferencja „Piaseczno miasto historyczne”

0
291

Jakie znaczenie ma historia miasta dla jego przyszłości? I jak pielęgnować pamięć o tym, co było? Na te i wiele innych pytań szukali odpowiedzi uczestnicy II konferencji poświęconej historii Piaseczna.

Dwudniowa konferencja stanowiła okazję do przyjrzenia się zmianom, jakie na przestrzeni wieków zachodziły na terenie Piaseczna. Prelegenci przywiązali też dużą wagę do obecnego wyglądu miasta i planów jego dalszego rozwoju.

Spojrzenie w przeszłość

Pierwszy dzień konferencji upłynął pod znakiem zabytków, a konkretnie – kościoła św. Anny i Poniatówki. Zebrani w sali widowiskowej Centrum Edukacyjno-Multimedialnego widzowie mogli wysłuchać prelekcji dr. hab. Jakuba Sito na temat ołtarza głównego kościoła św. Anny w Piasecznie. Z kolei mgr Katarzyna Przesmycka przygotowała krótkie podsumowanie wyników badań, które w ostatnich latach były prowadzone w Poniatówce. Stojący w parku dworek był również bohaterem kolejnej prelekcji; kolejne wystąpienie, przygotowane przez dr hab. Aleksandrę Bernatowicz, dotyczyło odkrytych podczas badań fresków. Mgr Krystyna Kraśniewska opowiedziała uczestnikom o barokowej rzeźbie św. Jana Nepomucena, znajdującej się w niszy kościoła. Z kolei Karolina Szymankiewicz pochyliła się nad szczegółami ambony z grupą rzeźbiarską św. Franciszka Ksawerego. Na koniec pierwszego dnia gości zaproszono na kameralną kolację, podczas której nadarzyła się okazja do wymiany spostrzeżeń i uwag.

Dziś i jutro

Drugi dzień poświęcony był w dużej mierze teraźniejszości i przyszłości.

– Święty Augustyn mówił, że miasto składa się nie tylko z domów i placów, ale też z ludzi i ich nadziei – mówiła prof. Danuta Kłosek-Kozłowska w wykładzie poświęconym istocie rewitalizacji miast. W swojej prelekcji podkreślała również, jak ważne jest zachowanie równowagi między pielęgnacją przeszłości a patrzeniem w przyszłość. – Podejście do zabytków jest uzależnione od kultury. U nas to, co istnieje od wieków, jest nie do ruszenia. Tymczasem w Azji – np. Japonii czy Chinach – zniszczone elementy struktury wymienia się co 20 lat, bo tam panuje przekonanie, że np. świątynia nie może być zniszczona – mówiła prof. Kłosek-Kozłowska. Przypomniała także różnice między zabytkiem a dziedzictwem. Na to ostatnie bowiem wpływ mają dzisiejsi architekci i urbaniści, których zadaniem jest zachowanie charakteru miejsca.

Niezwykle interesujący był również wykład pana Zbigniewa Kaisera, który przypomniał rolę Perełki w życiu miasta. W swoim wystąpieniu przytaczał historie, kiedy Kanał Piaseczyński występował z brzegów, zalewając okoliczne obszary. Zaapelował także do władz miasta, by przy dalszej rewitalizacji nie zapominać o tej niepozornej rzeczce, która od lat stanowi swoistą oś Piaseczna. – Odkryjmy Perełkę – mówił architekt od lat związany z naszym miastem. – Pamiętajmy o jej randze i pozwólmy jej wpływać na kształt naszego miasta.

zdjęcie Karolina Hofman

Z równym zaciekawieniem uczestnicy konferencji przysłuchiwali się opowieści dr. hab. Marka Barańskiego, który opisywał sensacyjne odkrycia, jakich jego zespół dokonał podczas badań prowadzonych w kamienicach stojących przy Rynku. Jak się okazuje, tworzące wschodnią pierzeję placu zabudowania mają znacznie bogatszą i dłuższą historię, niż pierwotnie zakładano. Podczas eksploracji budynku natrafiono m.in. na zamurowane piwnice, pochodzące jeszcze z XVIII wieku. Analizy pozwoliły również badaczom na konkluzję, że wszystkie kamienice pierwotnie należały do jednej rodziny, która prawdopodobnie stopniowo rozbudowywała swoją posesję. – Piaseczno jest bodaj jedynym miastem na Mazowszu, gdzie w zabytkowym centrum miasta moglibyśmy na ścianach kamienic powiesić tablice z nazwiskami wszystkich kolejnych właścicieli. To rzecz niezwykła, o której warto pamiętać i o którą trzeba dbać – podsumowywał swoją opowieść dr Barański.

Wiele uwagi poświęcono także przyszłości Piaseczna. Piotr Gastman przybliżył uczestnikom szczegóły trwającej przebudowy zabytkowej remizy OSP przy ul. Puławskiej. Z kolei Przemysław Wielądek z piaseczyńskiej pracowni architektonicznej PDV Architekci opisał procesy, jakie towarzyszyły projektowaniu nowych elementów miejskiej tkanki, m.in. biurowca stojącego dziś u zbiegu ulic Puławskiej i Młynarskiej.

Zwieńczeniem konferencji był panel dyskusyjny, podczas którego prelegenci rozmawiali o najważniejszych aspektach rewitalizacji miasta.

– Rewitalizacja to przywracanie do życia. Jesteśmy w miejscu (CEM – przyp. red.), które jest tego dobrym przykładem. Ta metamorfoza jest niesamowita, to miejsce zaczęło tętnić życiem. Ale w tym wszystkim kontekst historyczny jest dla nas ważny – podsumował konferencję wiceburmistrz Robert Widz.

Inicjatorem i organizatorem konferencji „Piaseczno miasto historyczne” była gmina Piaseczno oraz działający społecznie przy burmistrzu Zespół Konsultacyjny ds.Dziedzictwa,  do którego należą miłośnicy piaseczyńskiej historii: Dominika Dziewczopolska, Andrzej Gałkowski, Stanisław Hofman, Piotr Kalbarczyk, Dawid Miszkiewicz, Dorota Pape, Sebastian Bryciński. Opiekun Zespołu Magdalena Woźniak. Partnerami: Centrum Kultury w Piasecznie, Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna i Politechnika Świętokrzyska. Patronem medialnym wydarzenia był Przegląd Piaseczyński.

 

Czytaj również: Tu zaszła zmiana – park miejski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię