Tarczyn

Podróżny, który chciał jechać do Krakowa czy Lublina, kupował sobie bilet, przychodził na stację pocztową o oznaczonej godzinie i zajmował miejsce w omnibusie pocztowym albo na koźle obok pocztyliona.

Zdmuchuję kurz z zapomnianych publikacji i szukam tego jednego zdania, jednego wyrazu, wskazówki, że wydarzenia w nich opisane miały miejsce we wsiach i miastach mnie interesujących.

Jazgarzew

Pradawna ziemia czerska, bogata w torfowe łąki i skupiska olszyn, w których co roku słowiki urządzają koncerty, a skowronki zawieszają się w południe nad pastwiskami, towarzysząc pasterzom i żniwiarzom w ich pracy.

Jadąc wijącą się malowniczo drogą z Piaseczna na zachód, dojeżdżamy do niezwykle ciekawej miejscowości, która jeszcze na przełomie XIX i XX w. wchodziła w skład dóbr Szczaki i dziś swoją nazwę zawdzięcza rodzinie, która w 1896 r. kupiła część tych dóbr.

Moja podróż do Góry Kalwarii w maju 2018 r. w poszukiwaniu śladów Wolfa Messinga daje od razu ciekawe rezultaty.

Wolf Messing, sławny do dziś w Rosji, a w Polsce zupełnie zapomniany, urodził się i spędził dzieciństwo w Górze Kalwarii.

W willi w Chyliczkach Grzelichowcy mieszkali prawdopodobnie już pod koniec XIX wieku.

Aktorzy

Spacerując uliczkami Chyliczek w kwietniu 2018 r., szukam śladów dawnej dzielnicy letniskowej.

Na terenie Ośrodka Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii stoją cztery obiekty, których zaprojektowanie przypisuje się inż. architektowi Felicjanowi Rakiewiczowi (1870-1932).

Dom Parafialny

Został rozebrany kolejny dom przy ulicy Nadarzyńskiej i natychmiast przypomniał mi się obiekt, o którym powoli zapominamy, a historia jego jest ciekawa.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama