Urząd Wojewódzki Warszawski wystąpił w 1933 r. z inicjatywą utworzenia Biura Pomiarów i Zabudowy Miast.

1 sierpnia 1944 roku. Ciągle przychodzą do mnie nowe informacje o tych, dla których ten dzień stał się tragiczny.

Czas drugiej wojny światowej. Znamy opowieści o bohaterskich piaseczyńskich kolejarzach, skrytkach w wagonach i parowozach umożliwiających przemyt ludzi i żywności.

Nie ma sąsiada, co sadził to drzewo
I nie ma sąsiadki, co plotła makatki
Zniknął ten stary, co chował dolary
W oczach niknie ten świat
L. Stadt

Czas rozpocząć wakacje, rozejrzeć się w ofertach licznych biur podróży i wybrać stosowne miejsce wypoczynku. Współczesny mieszkaniec miasta, posiadający nawet niewielki zapas gotówki i możliwość urlopowych wojaży, udaje się w podróż nad europejskie morza i góry. Dziś najczęściej wybiera plaże nad Adriatykiem, Bałtykiem, Morzem Śródziemnym itd. Planuje wypoczywać tydzień lub dwa tygodnie, rzadziej cały miesiąc. Jak wypoczywali nasi dziadkowie?

Tarczyn

Podróżny, który chciał jechać do Krakowa czy Lublina, kupował sobie bilet, przychodził na stację pocztową o oznaczonej godzinie i zajmował miejsce w omnibusie pocztowym albo na koźle obok pocztyliona.

Zdmuchuję kurz z zapomnianych publikacji i szukam tego jednego zdania, jednego wyrazu, wskazówki, że wydarzenia w nich opisane miały miejsce we wsiach i miastach mnie interesujących.

Jazgarzew

Pradawna ziemia czerska, bogata w torfowe łąki i skupiska olszyn, w których co roku słowiki urządzają koncerty, a skowronki zawieszają się w południe nad pastwiskami, towarzysząc pasterzom i żniwiarzom w ich pracy.

Jadąc wijącą się malowniczo drogą z Piaseczna na zachód, dojeżdżamy do niezwykle ciekawej miejscowości, która jeszcze na przełomie XIX i XX w. wchodziła w skład dóbr Szczaki i dziś swoją nazwę zawdzięcza rodzinie, która w 1896 r. kupiła część tych dóbr.

Moja podróż do Góry Kalwarii w maju 2018 r. w poszukiwaniu śladów Wolfa Messinga daje od razu ciekawe rezultaty.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama