Wymagania językowe w pracy opiekunki w Niemczech

0
184

Opiekunka wyjeżdżająca do Niemiec musi znać język naszych zachodnich sąsiadów. Czy jednak brak umiejętności językowych dyskwalifikuje każdego kandydata?

Warto wiedzieć, że nie musisz mówić płynnie, żeby dostać pracę w opiece. Dobre agencje wymagają jednak, żeby opiekun lub opiekunka umieli posługiwać się niemieckim przynajmniej w stopniu komunikatywnym. To ułatwia porozumienie się z podopiecznym i wykonywanie codziennych obowiązków.

Poziom języka w ofertach pracy w niemieckiej opiece

Osoby starsze, którymi trzeba się opiekować, często są schorowani, mają problemy z pamięcią. Potrzebują więc wsparcia, a nierzadko kompleksowej pomocy, w podstawowych czynnościach. Opiekunka jest więc dla nich nieoceniona, wiedzą, że zawsze jest obok i mogą na nią liczyć w każdej sytuacji. A tutaj przydaje się bezproblemowa, swobodna komunikacja, do której konieczna jest znajomość języka niemieckiego. Pracodawcy, czyli niemieckie rodziny, mają różne wymagania co do poziomu językowego opiekunek z Polski. Można jednak zaobserwować tendencję wzrostową – popularność tego zawodu sprawia, że wymagania mogą być (i zwykle są) coraz większe.

Znajomość języka niemieckiego nie tylko ułatwia znalezienie dobrze płatnej pracy. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na pewność siebie. Jeśli dobrze mówisz po niemiecku, stajesz się bardziej zaangażowana w obowiązki, a Twój profesjonalizm wzrasta. Bez problemu dogadasz się z ekspedientką w sklepie, wyjaśnisz podopiecznemu jego wątpliwości, a w kryzysowej sytuacji zachowasz zimną krew i np. zadzwonisz po karetkę. Dzięki znajomości języka praca za granicą nie sprawia problemu, a codzienne trudności znikają.

Jak nauczyć się języka niemieckiego?

Istnieje kilka niezawodnych sposobów na naukę niemieckiego, z których korzystają opiekunki seniorów. Są to:

  • kursy organizowane przez agencję, na przykład Veritas,
  • podręczniki i materiały audio (możesz zakupić je samodzielnie albo poprosić o pomoc dzieci lub wnuki),
  • lekcje indywidualne z nauczycielami i korepetytorami.

Niezależnie od tego, który tryb nauki wybierzesz, zacznij od najprostszych zwrotów. Ucz się słówek i prostych konstrukcji gramatycznych, których będziesz używać na co dzień. Przydatne okaże się też przyswojenie słownictwa związanego z opieką. A po przyjeździe na miejsce zlecenia możesz szlifować swoje umiejętności w rozmowie z podopiecznym.

Znajomość języka niemieckiego niesie za sobą same korzyści. Największą z nich jest fakt, że będziesz mogła wybierać wśród coraz to lepszych ofert pracy w opiece w Niemczech. Nie wierzysz? Sprawdź sama na stronie https://www.veritas-opieka.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię