Upadłość konsumencka w Warszawie i okolicach – gdzie udać się po pomoc?

0
210

Upadłość konsumencka to redukcja lub umorzenie zobowiązań, które może mieć miejsce w przypadku zaistnienia niewypłacalności ze strony osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Warto jednak wiedzieć, że nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe, która weszła w życie w dniu 24 marca 2020 r., zrównuje sytuację osób prowadzących działalność gospodarczą z sytuacją konsumentów, a więc osób nieprowadzących własnej działalności. Oznacza to znaczną liberalizację przepisów dotyczących ogłaszania upadłości. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Upadłość konsumencka – gdzie szukać pomocy?

W związku z pandemią koronawirusa wiele osób popadło w tarapaty finansowe. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych w różnego rodzaju firmach, jak i prowadzących działalność gospodarczą. Szczególne trudności z utrzymaniem się na powierzchni mają mikro przedsiębiorstwa, czyli jednoosobowe działalności gospodarcze. W niektórych sytuacjach jedynym rozwiązaniem okazuje się ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Nie ma obowiązku korzystania z usług prawniczych podczas całego procesu upadłościowego, jednak upadłość konsumencka w Warszawie jest łatwiejsza z adwokatem, np. upadlosckonsumencka.expert. Pomoc specjalisty w dziedzinie prawa może ułatwić nam przejście przez proces na wielu różnych etapach. Bardzo ważne jest m.in. zgromadzenie odpowiednich dokumentów, czy prawidłowe wypełnienie wniosku, co może sprawić trudności osobie, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z tego typu czynnościami. Pomocy można wobec tego szukać w kancelariach prawnych zajmujących się tego typu sprawami, a należą do nich:

  1. Kancelaria RPMS Staniszewski&Wspólnicy
  2. Kancelaria Finfocus
  3. Kancelaria Prawna Jaworska i Wspólnicy
  4. KL Law Polska
  5. Adwokat Marta Kozielska

 

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji o złożeniu wniosku do sądu upadłościowego. Można tego dokonać, jeśli okres niewypłacalności wynosi co najmniej 3 miesiące. To znaczy, że w tym czasie niespłacane były żadne zobowiązania. Taka decyzja musi być bardzo dobrze przemyślana. Niektórzy prawnicy odradzają ogłoszenie upadłość w sytuacji, gdy np. wartość posiadanych nieruchomości (domu lub mieszkania) przekracza wartość zobowiązań. Pod uwagę należy wziąć także kwestie formalne, które mogą stać na przeszkodzie w ogłoszeniu bankructwa. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że upadłość nie jest możliwa, jeśli do dwóch lat przed złożeniem wniosku do sądu sprzedaliśmy pokaźną część majątku lub przekazaliśmy go komuś jako darowiznę. Jeśli jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, to wniosek należy skierować do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

CZYTAJ TAKŻE: Kredyt hipoteczny bez tajemnic.

Jakie zobowiązania nie podlegają umorzeniu?

Nie wszystkie zobowiązania podlegają umorzeniu, czy nawet redukcji. Jeśli nie potrafimy wywiązać się z płacenia alimentów, czy zasądzonych odszkodowań lub postępowań karnych, to nie pomoże nam nawet ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Mając to na uwadze, warto wspólnie z prawnikiem dokonać szczegółowej analizy okoliczności powstania zadłużenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię