Soczewki czy okulary korekcyjne – ile kosztuje rocznie używanie jednych i drugich?

0
240

Wady wzroku diagnozuje się u osób w różnym wieku. Nie jest prawdą, że zaburzenia widzenia wynikające z wystąpienia wad refrakcji pojawiają wyłącznie u seniorów.

Oprócz prezbiopii, będącej następstwem naturalnego procesu starzenia się organizmu, do najpowszechniejszych problemów dotyczących wzroku zalicza się krótko- i dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Niektóre z tego rodzaju dolegliwości mają podłoże genetyczne, do rozwoju innych przyczyniają się pewne choroby. Ogromny wpływ na występowanie wad wzroku ma również styl życia: częste korzystanie z komputerów, stres czy narażenie na czynniki drażniące. Aby potwierdzić obecność wady należy udać się do specjalisty oraz wykonać stosowne badania. Podstawową i najczęściej stosowaną formą korekcji wzroku jest korzystanie z pomocy optycznych: okularów lub soczewek kontaktowych. O tym, ile wynosi średni roczny koszt używania jednych i drugich piszemy w naszym artykule.

 

Okulary – poznaj ich zalety

 

Okulary już dawno przestały wywoływać negatywne skojarzenia. Dawniej były one przeznaczone wyłącznie dla osób z wadami wzroku; dziś noszą je także ci, którzy nie muszą korygować wzroku. Po popularne „zerówki” bardzo chętnie sięgają osoby pragnące podążać za światowymi trendami mody. Okulary stały się już niemal obowiązkowym elementem wizerunku gwiazd show-biznesu. Umiejętnie dopasowana para oprawek to doskonały sposób na szybką zmianę wyglądu, podkreślenie indywidualnego stylu czy dopełnienie stylizacji. Głównym przeznaczeniem okularów korekcyjnych jest oczywiście korekcja wzroku, natomiast funkcją dodatkową – ochrona oczu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Modele przeciwsłoneczne wyposażone są ponadto w odpowiednie filtry, dzięki czemu stanowią najlepsze zabezpieczenie oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Okulary bardzo dobrze korygują rozmaite wady wzroku, a dodatek w postaci modnych oprawek może posłużyć jako sposób kreowania wizerunku. Nie każdemu jednak takie rozwiązanie odpowiada. Ci, którzy nie przepadają za swoim wyglądem w okularach, mogą zastosować alternatywę w postaci szkieł kontaktowych.

Soczewki kontaktowe – dlaczego warto?

 

 

Jeśli mimo wszystko nie przepadasz za okularami możesz sięgnąć po wygodną alternatywę w postaci wkładanych do oka soczewek. Prowadzisz aktywny tryb życia? Soczewki z pewnością będą dla ciebie wygodniejsze. Można w nich swobodnie ćwiczyć, prowadzić samochód, jeździć na rowerze i pracować przed komputerem. W niektórych modelach szkieł kontaktowych można nawet pływać. Prawidłowo dobrane soczewki zapewniają doskonałe pole widzenia, nie zniekształcają obrazu, nie zaparowują w czasie zmiany temperatury i nie zsuwają się z nosa. Obecnie na rynku istnieje ogromny wybór szkieł kontaktowych. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą m.in. zastosowaniem, materiałem wykonania, okresem wymiany i trybem noszenia. Dzięki tak dużej różnorodności każdy może znaleźć wariant najlepiej dostosowany do indywidualnych preferencji.

 

Soczewki czy okulary – roczne koszty stosowania

 

Próbując szacować roczne koszty stosowania poszczególnych metod korekcji wad wzroku należy uwzględnić kilka czynników. Po pierwsze, zarówno w przypadku okularów, jak i soczewek bardzo duże znaczenie ma marka. Modele wiodących światowych producentów kosztują więcej niż te wyprodukowane przez mniej znane firmy. Należy pamiętać, że nie zawsze wpływa to na jakość towaru. Dla przykładu: soczewki EyeLove są znacznie ekonomiczniejsze niż modele najbardziej znanych firm, nie ustępując im przy tym jakością. W przypadku soczewek koszt użytkowania zależy od ilości zużytych par i trybu noszenia. Większość szkieł kontaktowych jest sprzedawana w opakowaniach zbiorczych. Im większe opakowanie, tym mniejsza cena pojedynczej pary. W przypadku okularów koszty użytkowania rozkładają się w czasie, ponieważ jedna para wystarcza zazwyczaj na kilka lat. Szukając modnych oprawek warto przejrzeć ofertę sklepów internetowych, np. wOkularach.pl, ponieważ można znaleźć w nich markowe produkty w bardzo dobrej cenie. Za niektóre modele zapłacimy nawet o połowę mniej niż u stacjonarnego optyka! Reasumując, poznanie prawdziwych kosztów stosowania danej metody korekcji wzroku wymaga przeanalizowania wielu różnych kwestii. Wybór pomiędzy okularami i soczewkami powinien być więc przede wszystkim uzależniony od naszej wady i trybu życia, a nie od ceny pomocy optycznych.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię