Rozmiar pościeli – najważniejsze informacje przed zakupem

0
201

Wybór odpowiedniej pościeli nie jest łatwym zadaniem. Wydaje się jednak, że zakup właściwej właśnie taki powinien być. Wystarczy zwrócić uwagę na kolor i rozmiar i… decyzja podjęta. Nic bardziej mylnego. Poza wspomnianymi, warto zwrócić uwagę na rozmiar. Źle dobrana pościel nie tylko obniża jakość snu, ale też zwija się, roluje i umożliwia komfortowy wypoczynek.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze pościeli?

Wybierając odpowiednią pościel, warto zwrócić uwagę na wiele czynników. Wśród najważniejszych powinien znaleźć się rozmiar łóżka bądź materaca. Wybrany model powinien w całości zakrywać powierzchnię łóżka, choć dobrze, by był on nieco dłuższy. Nie może ona jednak zbyt zwisać z łóżka – wpływ na to mają nie tylko względy estetyczne, ale przede wszystkim higieniczne.

Decyzję warto podjąć również z uwzględnieniem rozmiaru łóżka. W przypadku łóżek małżeńskich pościel powinna być nieco większa niż w sytuacji, gdy ma służyć tylko jednej osobie. Wielu posługuje się określeniami – pościel pojedyncza czy podwójna. Warto jednak zwrócić dokładną uwagę na wymiary, gdyż w zależności od producenta mogą one znacznie się różnić.

Ostatnim elementem są osobiste preferencje. Część osób lub spać szczelnie otulona kołdrą, inni wykorzystują jedynie jej fragment. Co więcej, część osób nawet w łóżku małżeńskim woli mieć własną kołdrę, inni preferują jedną, ale niezbyt dużą wersję, która pozwoli być im jeszcze bliżej siebie.

Jakie wymiary pościeli są dostępne?

Wśród najpopularniejszych rozmiarów pościeli na łóżko jednoosobowe znajduje się pościel 140×200. Tego rozmiaru kołdra jest przeznaczona zarówno dla młodzieży, jak i singli. Może być stosowana na łóżkach w rozmiarze od 80-140×200 cm.

Jeśli chodzi o nieco większe łóżka – 160×200 to doskonałym rozwiązaniem będzie pościel w dokładnie takim samym rozmiarze. Jest to głównie pościel uznawana za dwuosobową, jednak przez wielu jest wykorzystywana także jako pojedyncza. Pasuje zarówno na łóżko podwójne, pojedyncze, jak i rozkładane sofy czy narożniki.

Wśród dostępnych rozmiarów znajduje się również pościel 180×200 oraz 200×200. Nie są to uniwersalne rozmiary, stąd też pasują głównie na łóżka małżeńskie i nieco większe narożniki/rozkładane sofy. Będzie ona doskonała dla osób, którym zależy na szczelnym okryciu, ale zachowaniu komfortu w łożu małżeńskim.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiednią pościel, warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar kołdry, ale również na wielkość poduszki. To ten element zapewnia komfortowe ułożenie i pozwala zasnąć w wygodnej pozycji. Wśród najpopularniejszych rozmiarów znajdują się: 40×40, 50×50 oraz 50×60. Dostępne są także większe wersje – 70×80, które zapewniają niezwykle komfortowy sen. Chcąc mieć pewność, że model będzie pasował do posiadanego wypełnienia, warto dokładnie sprawdzić to przed zakupem.

Nie zapominaj o prześcieradle

Pościel do łóżka to także prześcieradło. Tak jak kołdry i poduszki, tak i ono jest dostępne w różnych rozmiarach. Dostępne są wersje wzbogacone o gumkę, ale też bez. te pierwsze dużo łatwiej dostosowują się do wymiarów materaca. Wybierając odpowiednie warto zwrócić uwagę na rozmiar – powinno być w takim samym rozmiarze jak materac. Jest ono bowiem wyposażone w zakładki, które ułatwiają dopasowanie.

W przypadku prześcieradeł bez gumki, warto wybrać nieco większy rozmiar – pozwoli on okryć cały materac i uchroni przed zwijaniem się materiału.

A co z pościelą dla dzieci?

Z pościeli korzystają nie tylko dorośli, ale też dzieci. Wybierając odpowiednią warto zwrócić uwagę na rozmiar. W przypadku noworodków i niemowląt do ukończenia około 6 miesiąca życia nie jest zalecane stosowanie kołderek. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią jakość – warto wybierać komplety delikatne, bawełniane o właściwościach antyalergicznych. Nie tylko zapewnią one komfortowy sen dziecku, ale też nie będą powodować podrażnień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię