Pomagają „rodzić po ludzku”

0
677

Piaseczyński szpital św. Anny został doceniony przez pacjentki, które rodziły tu swoje dzieci. W rankingu „Rodzić po ludzku” zdobył czwarte miejsce w województwie mazowieckim, tuż za trzema warszawskimi szpitalach.

Piaseczyński oddział położniczy w rankingu stworzonym w oparciu o ankiety wypełniane przez pacjentki został bardzo wysoko oceniony m.in. za wsparcie okazywane przez personel na każdym etapie porodu oraz po nim. Pacjentki doceniają również komfortowe warunki jakie zapewniają intymne, doskonale wyposażone sale porodowe. W 2018 roku w placówce przy ul. Mickiewicza 39 w Piasecznie urodziło się 1257 dzieci a w tym roku porodów będzie zdecydowanie więcej.

O sukcesie oddziału położniczego rozmawiamy z przełożoną położnych Bogumiłą Gronkiewicz.

To duża przyjemność zostać docenionym przez same pacjentki?

– Oczywiście, to bardzo miłe, zwłaszcza, że ciężko na to pracujemy. Na całym trakcie porodowym pracuje doświadczony, profesjonalny personel. Staramy się zapewniać naszym pacjentkom maksymalnie komfortowe warunki a one to doceniają i wracają do nas rodzić kolejne dzieci.

Kobiety rodzą w salach jednoosobowych?

– Tak, mamy trzy jednoosobowe sale porodowe. To zapewnia dużą intymność i tym samym poprawia komfort rodzącej kobiety. Sale są bardzo dobrze wyposażone, pacjentki mogą korzystać z wielu udogodnień, które pomagają łagodzić ból. Staramy się też tworzyć maksymalnie domową atmosferę. Rodzącej może towarzyszyć ojciec dziecka czy inna wybrana przez nią osoba.

Czy w szpitalu jest też szkoła rodzenia?

– Tak, prowadzimy zajęcia przygotowujące do porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. Pacjentki mają okazję zapoznać się też oczywiście z oddziałem i personelem. To nieduży oddział, dlatego zarówno pacjentki jak i osoby im towarzyszące doceniają kameralną atmosferę i bezpieczeństwo, które zapewniamy.

A jak wygląda opieka nad noworodkiem?

– Posiadamy pełne oprzyrządowanie i cały sprzęt niezbędny do opieki nad noworodkiem, więc rodzące się maluszki mają zapewnioną profesjonalna opiekę i są bezpieczne. Oczywiście jeśli tylko stan mamy i dziecka na to pozwala maluchy są pod opieką pacjentki. Naturalnie, położne wspierają i pomagają przy pielęgnacji nowonarodzonego dziecka oraz przy przystawianiu do piersi.

Czy w piaseczyńskim szpitalu rodzą tylko mieszkanki powiatu piaseczyńskiego?

Zdecydowanie nie, przyjeżdżają do nas pacjentki z Warszawy, szczególnie z Mokotowa, Ursynowa lub Wilanowa. Rodzą również mamy z innych powiatów: grójeckiego i pruszkowskiego. Wśród noworodków urodzonych w tym roku było kilkoro dzieci znanych gwiazd filmu i telewizji.

Dziękujemy za rozmowę.