Kupujemy poduszkę i kołdrę dla dziecka – o czym warto wiedzieć?

0
90

Choć fakt, że osoby dorosłe przesypiają 1/3 życia wydaje się zaskakujący, powinniśmy wiedzieć, że dzieci śpią jeszcze więcej! Najmłodsi potrzebują komfortu, bezpieczeństwa i zapewnienia zdrowia zarówno poprzez odpowiedni materac jak i dobrze dobraną kołdrę oraz poduszkę. Wybór pokierowany indywidualnymi potrzebami dziecka jest wyjątkowo istotny. Na jakość snu dziecka wpływa szereg czynników, o których dowiemy się z poniższego artykułu. Przedstawiamy najważniejsze informacje odnośnie wyboru kołdry oraz poduszki dla dziecka!

Kołdra i poduszka dla dziecka – wymiary

Gdy mamy już dla dziecka dobrej jakości materac, pora na zakup kołdry oraz poduszki. Rozmiar kołdry oraz poduszki dla dziecka jest bardzo istotny z uwagi na dobór pościeli oraz wymiary łóżka. Rozmiarówka kołder oraz poduszek wzrasta wraz z wiekiem pociechy. Możemy podzielić ją na trzy kategorie:

Najmłodsi – do 5-go roku życia

W tym przypadku idealne wymiary kołdry to 60×120 cm lub 100×140 cm. Odpowiednia będzie także poduszka dziecięca o wymiarach 40×60 cm.

Od 5-go do 10-go roku życia

Dla nieco starszych pociech odpowiednia będzie kołdra o wymiarach 140×200 cm oraz poduszka 70×80 cm.

Dzieci powyżej 10-go roku życia oraz młodzież

Dla najstarszych sprawdzi się kołdra 160x200cm oraz poduszka 70×80 cm. Warto pamiętać, że wzrost oraz masa ciała u naszych pociech nie wynika jedynie z wieku, a z indywidualnej budowy ciała, dlatego dokonując wyboru najlepiej patrzeć na wymiary kołdry oraz poduszki pod kątem osobistych potrzeb dziecka. Nie bójmy się zakupu kołdry oraz poduszki o większych wymiarach, jeśli tylko odpowiadają wymiarom łóżka, bowiem dzięki temu posłużą dziecku o wiele dłużej.

Rodzaje wypełnienia

Bardzo istotne przy wyborze kołdry oraz poduszki dla dziecka jest ich wypełnienie. Ma to duże znaczenie pod kątem zdrowotnym. Do wyboru mamy kołdry oraz poduszki z wypełnieniem naturalnym lub syntetycznym. Każdy z nich ma niewątpliwe plusy, jednak warto poznać bliżej ich specyfikę, aby dokonać odpowiedniego wyboru.

Kołdry oraz poduszki naturalne

Najpopularniejszym naturalnym wypełnieniem jest puch, jednak na rynku dostępne jest także pierze oraz wełna. Zaletą naturalnych wypełnień to dobre właściwości grzewcze, a w przypadku puchu – doskonałe właściwości termoizolacyjne, lekkość i sprężystość. Tego rodzaju kołdry i poduszki chronią dzieci przed zimnem i dobrze odprowadzają wilgoć. Wyjątkowym, ekskluzywnym egzemplarzem jest kołdra jedwabna, która prócz zachowania powyższych właściwości, jest niezwykle przyjemna w dotyku.

Syntetyczne kołdry i poduszki

Kołdry i poduszki syntetyczne są produktami antyalergicznymi, odpowiednimi dla dzieci zmagających się z wrażliwością na alergeny oraz problemami dermatologicznymi. Tego rodzaju produkty zachowują wysoki poziom higieny, są przewiewne i bezpieczne dla dzieci.

Bez względu na rodzaj wypełnienia, poszukując odpowiedniego kompletu dla dziecka, powinniśmy zwracać uwagę, czy posiada on certyfikat Oeko-Tex Standard 100, będący gwarancją bezpieczeństwa dla zdrowia.

Kołdra dla dziecka – całoroczna czy sezonowa?

Na rynku dostępne są kołdry całoroczne oraz sezonowe. Całoroczne modele o nowoczesnej technologii produkowane przez topowe marki, są wyjątkowo uniwersalne – przewiewne i zachowujące ciepło. Odpowiednio cyrkulują powietrze, dzięki czemu zapobiegają przegrzaniu, dodatkowo chroniąc przed wychłodzeniem. Kołdra na lato także ma szereg zalet. Niewątpliwym plusem jest lekkość okrycia. Tego typu kołdry są o wiele lżejsze od kołder całorocznych oraz zimowych oraz cieńsze od swoich cieplejszych odpowiedników. Dzięki temu okrycie się letnią kołdrą zapobiega przegrzaniu oraz spoceniu się w trakcie snu. Mimo, że tego rodzaju okrycie jest bardzo lekkie, skutecznie przykrywa ciało i zapobiega przemarźnięciu w razie, gdyby temperatura spadła. Dodatkowym plusem kołder letnich jest fakt, że są o wiele łatwiejsze w praniu, co w przypadku alergików ma ogromne znaczenie. Oba rodzaje kołder w przypadku dzieci mają swoje atuty, a wybór powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię