Kręgosłup nie musi boleć

0
688

Problemy z kręgosłupem mogą mieć wiele różnych przyczyn. Pewne jest jedno – jego stopniowa degeneracja jest nieunikniona. O sposobach radzenia sobie z dolegliwościami kręgosłupa rozmawiamy z lekarzem neurochirurgiem Jackiem Stankowskim.

Czy kręgosłup musi boleć?

– Nie musi, a nawet nie powinien, jeśli chcemy zadbać o komfort życia. Wiele osób zakłada, że
w pewnym wieku czy w związku z wykonywaną pracą, taki dyskomfort jest czymś normalnym,
nieuniknionym.

Na dolegliwości ze strony kręgosłupa skarżą się nie tylko osoby starsze czy wykonujące pracę fizyczną związaną na przykład z przenoszeniem dużych ciężarów.

– Pamiętać należy, że choroby degeneracyjne kręgosłupa dotyczą wszystkich. Różne może być ich natężenie. Wynika to w dużej mierze z ewolucji. Kiedy człowiek się spionizował, kręgosłup jeszcze za tym nie nadążył, stąd te wszystkie problemy. Mam jednak dobrą wiadomość. W 94% przypadków jesteśmy w stanie skutecznie i względnie szybko leczyć schorzenia związane z kręgosłupem.

Od czego zaczynamy?

– W pierwszej kolejności trzeba zbadać pacjenta, wspomóc się ewentualnie diagnostyką obrazową, żebyśmy wiedzieli z czym mamy do czynienia. Przyczyny mogą być różne – począwszy od przeciążonych mięśni czy stawów międzykręgowych aż po przerzuty nowotworów. Dopiero uzbrojeni w wiedzę dotyczącą przyczyn bólu możemy wdrażać odpowiednie postępowanie w zależności od wskazań w danym przypadku.

Czy często trzeba wykonać zabieg operacyjny?

– Na wszystkich stu chorych, skarżących się na ból kręgosłupa czy rwę kulszową, 90 będzie wymagało tylko fizjoterapii. Z pozostałych dziesięciu, w przypadku dziewięciu wdrożymy procedury przeciwbólowe, np. blokady kręgosłupa czy blokady korzenia nerwowego, a tylko jeden będzie musiał być operowany.

Rozumiem, że to Pana specjalność?

– Tak, mamy pełne zaplecze do wykonywania zabiegów różnego rodzaju. W przyszłości prawdopodobnie będziemy również wykonywać operacje.

Czy trzeba mieć skierowanie?

– Nie, nie jest to niezbędne. Czasem kierują do mnie pacjenta ortopedzi czy neurolodzy. Jednak decyzja dotycząca zakwalifikowania pacjenta do danego zabiegu zależy już od lekarza, który będzie go wykonywał.