Kredyt gotówkowy bez zdolności kredytowej – czy to możliwe?

0
673

Zdolność kredytowa to jeden z najważniejszych czynników wpływających na decyzję o przyznaniu kredytu. Wysokość dochodów, wiek kredytobiorcy, posiadane zobowiązania – co podnosi nasze szanse na uzyskanie dodatkowych środków?

Czy można otrzymać kredyt gotówkowy bez zdolności? Jakie rozwiązania przygotowały dla klientów banki oraz instytucje z sektora pozabankowego? Odpowiadamy na nurtujące pytania.

Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa – co na nią wpływa

Zdolność kredytowa w istotny sposób decyduje o szansach klienta na otrzymanie kredytu gotówkowego w banku. Chcąc uniknąć problemów ze spłatą zobowiązania, instytucje finansowe w drobiazgowy sposób weryfikują wiarygodność potencjalnych kredytobiorców. Przy podejmowaniu decyzji biorą pod uwagę przede wszystkim:

– dochody klienta,

– formę zatrudnienia (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna),

– zobowiązania (koszty utrzymania, rachunki, raty kredytów),

– liczbę osób w gospodarstwie domowym,

– wiek i stan cywilny kredytobiorcy.

Co ważne, zdolność kredytową mogą obniżyć nie tylko posiadane zobowiązania, ale także limity na kartach kredytowych czy otwarty rachunek odnawialny na koncie bankowym, nawet jeśli z niego nie korzystamy. Przy badaniu zdolności kredytowej istotną funkcję pełni również ocena punktowa BIK (Biuro Informacji Kredytowej) – tzw. scoring. Uwzględnia on historię finansową klienta, między innymi zobowiązania zaciągnięte i spłacone w przeszłości. Warto wiedzieć, że brak historii kredytowej negatywnie wpływa na ocenę punktową klienta.

Kredyt gotówkowy bez zdolności kredytowej – czy mamy szansę na pozytywną decyzję?

Kredyty gotówkowe są narzędziami finansowymi regulowanymi na podstawie ustawy Prawo bankowe, a nie Kodeksu Cywilnego, jak to ma miejsce w przypadku pożyczek. Ustawodawca narzuca bankom surowe kryteria, którymi instytucje te muszą się posługiwać przy wydawaniu decyzji o przyznaniu kredytu. W praktyce zatem otrzymanie kredytu gotówkowego bez zdolności kredytowej nie jest możliwe. W takiej sytuacji rozwiązaniem mogą okazać się pożyczki oferowane przez firmy z sektora pozabankowego. Można je uzyskać bez zaświadczeń o zatrudnieniu czy wysokości dochodów. Z reguły do zweryfikowania sytuacji finansowej klienta wystarczy oświadczenie o dochodach, czasem jednak podmioty tego typu żądają przedstawienia wyciągu z rachunku bankowego lub rozliczenia podatkowego za zeszły rok. Wadą pożyczek gotówkowych oferowanych przez parabanki jest wysoki koszt zobowiązania.

Kredyt gotówkowy – alternatywne rozwiązania

Chcesz zaciągnąć atrakcyjny kredyt gotówkowy online, jednak Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska, żeby uzyskać ofertę banku? Jeśli nie chcesz korzystać z pomocy instytucji pozabankowych, postaraj się podwyższyć swoją zdolność kredytową. W wielu przypadkach klienci nie są w stanie otrzymać kredytu ze względu na duże zadłużenie lub wysokie raty kredytów, które stanowią duże obciążenie dla domowego budżetu. Jeśli chcesz zwiększyć zdolność, postaraj się spłacić część zobowiązań. Zmniejsz limity na kartach kredytowych, zamknij kredyty odnawialne, zrezygnuj z kart, których nie używasz, a na pewno podniesiesz swoje szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego z banku. Warto także rozważyć negocjację warunków zatrudnienia z pracodawcą – jest to szczególnie pomocne przy wnioskowaniu o wysokie sumy kredytu. Największe szanse na pozytywną decyzję mają osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Kredyt gotówkowy bez zdolności – co jeszcze możemy zrobić?

Różne banki stosują różne kryteria weryfikacji klientów – niektóre instytucje wymagają umowy o pracę, inne oferują kredyty również dla osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne. Przed złożeniem wniosku o kredyt warto zatem sprawdzić kilka ofert, np. korzystając z porównywarki dostępnej online. Można także skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy kredytowego, który wskaże najkorzystniejsze oferty i banki, które stosują mniej restrykcyjne kryteria weryfikacji klientów. Doradca podpowie jak poprawić zdolność kredytową i co zrobić, żeby podnieść szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego.