Jak wdrożyć transformację cyfrową w firmie?

0
187

Coraz większa ilość przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że na świecie trwa aktualnie czwarta rewolucja przemysłowa, nazywana również rewolucją cyfrową. Dotyczy ona takich zagadnień, jak np. sztuczna inteligencja, Internet rzeczy (IoT), robotyka, które wpływają na sposób naszej pracy, prowadzenia działalności różnego typu, a także interakcje między firmą, a jej klientami. Aby dostosować się do panujących standardów, wiele firm decyduje się na przeprowadzenie transformacji cyfrowej.

Na czym polega transformacja cyfrowa w firmie?

Na początku należy zaznaczyć, że transformacja cyfrowa to jednocześnie transformacja biznesowa. Polega ona na wdrożeniu technologii cyfrowych, które stanowią uzupełnienie aktualnie istniejących i stosowanych w przedsiębiorstwie procesów. Aby to zrobić, konieczna jest dokładna analiza wykorzystywanych systemów oraz stworzenie odpowiedniej strategii zarządzania zmianami, które mają nadejść. Niezbędne jest też wyznaczenie celów.

Jednym z narzędzi, które służą wdrożeniu transformacji cyfrowej, są aplikacje biznesowe, czyli narzędzia ułatwiające zarządzanie firmą od wewnątrz. Transformacja cyfrowa aplikacji biznesowych (ittouch.pl) to niezwykle ciekawe zagadnienie, które stanowi konsekwencję ciągłego rozwoju przedsiębiorstwa. Istnieją podstawowe aplikacje, które nie są zaprojektowane dla konkretnej branży, dzięki czemu można je wykorzystywać zgodnie z potrzebami danej firmy, a służą one m.in. efektywnemu zarządzaniu zasobami.

Przygotowania do wdrożenia transformacji cyfrowej – o co należy zadbać?

Pierwszym krokiem do wdrożenia transformacji cyfrowej w firmie jest stworzenie zespołu, w skład którego wejdą specjaliści zarówno z działu biznesowego, jak i IT. Jeśli dana firma nie posiada własnego działu IT, może skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej, która świadczy usługi z zakresu transformacji cyfrowych. Taka współpraca może zaowocować również stworzeniem nowych narzędzi biznesowych, które będą skrojone na potrzeby danej organizacji.

Chcąc przeprowadzić transformację cyfrową, firma musi sformułować swoje oczekiwania, wskazać trudności, z którymi się zmaga, a dopiero na tej podstawie możliwe jest budowanie odpowiedniej strategii, która ma na celu osiągnięcie określonych celów. Bardzo istotną kwestię stanowi tutaj współpraca oraz dialog, które powinny zaowocować znalezieniem wspólnych rozwiązań.

Wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie

Bardzo ważnym elementem jest zaprojektowanie wdrożenia nowych modeli biznesowych w obecne struktury organizacyjne firmy. Trzeba mieć na uwadze, że konieczne jest zachowanie zgodności z obowiązującymi przepisami także w przypadku przeprowadzania transformacji cyfrowej. Pod uwagę należy brać także różne ryzyka, w tym zagrożenia cybernetyczne.

Wdrażanie transformacji cyfrowej będzie wyglądało nieco inaczej w każdej firmie. Bardzo dużo zależy od jej wielkości oraz od tego, w obszarze jakiej branży funkcjonuje. Nie mniej jest to działanie, które mocno wpływa na konkurencyjność danej firmy na rynku i przyśpiesza jej rozwój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię