Dr n. med. Joanna Syska-Sumińska kardiolog -To, co jest ruchem, korzystnie wpływa na układ krążenia

0
309

Czym zajmuje się kardiolog, jakie badania może nam zlecić i jak zakażenie COVID-19 wpływa na nasze zdrowie? Na te pytania odpowiadała kardiolog dr Joanna Syska-Sumińska, członek i kierownik do spraw medycznych Przychodni Lekarskiej i specjalista kardiologii.

Czym zajmuje się kardiologia?

Kardiologia zajmuje się schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, chorobami serca, mięśnia-sercowego i chorobami naczyń krwionośnych oraz profilaktyką, czyli działaniami, które zabezpieczają przed ich wystąpieniem. Pod pojęciem chorób układu sercowo-naczyniowego kryje się dużo jednostek chorobowych, takich jak nadciśnienie tętnicze, wady serca, zapalenie mięśnia sercowego, pierwotne choroby mięśnia sercowego czy wreszcie najczęściej występująca choroba wieńcowa i jej postać ostra, czyli zawał serca, ale również udar mózgu oraz choroby naczyń krwionośnych.

Czy i w jaki sposób możemy dbać o stan naszego serca?

Powinniśmy zacząć od zdrowego trybu życia. Pamiętajmy o utrzymywaniu prawidłowej wagi ciała, prawidłowego odżywiania z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych, dbania o to, by nasza dieta była urozmaicona, bogata w dużą ilość warzyw, owoców, kasz. Powinniśmy starać się jeść potrawy nieprzetworzone oraz naturalne. Więc przede wszystkim dieta, dbanie o odpowiednią wagę. Następnie bardzo ważną kwestią jest aktywność fizyczna. Każdy człowiek musi się ruszać! Nie mówimy tutaj o sportach ekstremalnych, ale o umiarkowanych wysiłkach poczynając od spacerów czy gier zespołowych. To, co sprawia nam przyjemność i jednocześnie jest ruchem, bardzo korzystnie wpływa na układ krążenia.

Jak prawidłowo i często kontrolować kondycję serca? Jakie badania należy wykonać w tym kierunku?

Trzeba zacząć od badań profilaktycznych, czyli chociażby pomiaru ciśnienia .Zdrowy człowiek powinien mierzyć je co najmniej dwa razy w roku. Należy również wykonywać badania laboratoryjne biochemiczne, czyli morfologię, ocenę funkcjonowania wątroby, nerek i poziomu cukru. Nieprawidłowy poziom cukru jest ogromnie istotnym czynnikiem ryzyka dla układu krążenia a liczba osób z nieprawidłową tolerancją glukozy i cukrzycą typu II dramatycznie wzrasta. Ponadto powinniśmy pamiętać o badaniach czynnościowych EKG, testach wysiłkowych czy w końcu echo serca, które pozwala nam sprawdzić mięsień serca pod względem morfologii i funkcji.

Jak wpływa COVID-19 na stan mięśnia sercowego?

Zakażenie SARS-CoV2 i choroba COVID-19 jest chorobą wirusową. Wirusy mogą zainfekować wszystkie narządy, w tym również mięsień sercowy. Zakażenie koronawirusem może wpływać na układ krzepnięcia i zwiększać ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych oraz powodować zapalenie mięśnia. Takie powikłania stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia chorego.

Czy po przebyciu COVID-19 zostają jakieś trwałe ślady na zdrowiu?

Nie musi tak być. Część osób przechodzi przez COVID-19 bezobjawowo i nie doznają żadnych istotnych dolegliwości. Jest jednak całkiem niemały procent ludzi, którzy doznają uszczerbku na zdrowiu. Dotyczy to zarówno układu oddechowego, jak i krążenia. Każda osoba, która przebyła zakażenie COVID-19 powinna przejść badanie kardiologiczne z oceną funkcji mięśnia sercowego i badaniami obrazowymi, takimi jak echo serca.

Prywatna Przychodnia Lekarska w Piasecznie

05-500 Piaseczno, ul. Szkolna 16

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię