Czyszczenie przedmiotów codziennego użytku – jak robić to dobrze?

0
317

Utrzymanie czystości w domu wymaga przede wszystkim systematyczności i konsekwencji. Poznaj proste sposoby na zachowanie domu w stanie idealnym. Sprawdź, o czyszczeniu których przedmiotów na pewno zapominasz.

Jak wyczyścić klawiaturę od komputera?

Teoretycznie dotykamy jej czystymi rękami, w praktyce można na niej znaleźć wszystko, począwszy od okruchów i resztek jedzenia, skończywszy na całkiem sporej kolonii różnorakich bakterii.

Czyszczenie przedmiotów elektronicznych należy rozpocząć od wyłączenia ich z prądu. W tym wypadku klawiaturę odpinamy od komputera. Jeśli czyścimy laptop, trzeba go wyłączyć.

Pierwszym krokiem powinno być odwrócenie klawiatury do góry nogami, najlepiej nad rozłożoną gazetą lub ręcznikami papierowymi. Przy usuwaniu okruchów można sobie pomóc pędzelkiem lub sprężonym powietrzem.

Drugi krok to przetarcie klawiatury ściereczką z preparatem dezynfekującym. W taki sam sposób wyczyścimy myszkę od komputera.

Jak wyczyścić słuchawkę od prysznica?

To kolejny przedmiot, o którym często zapominamy, bo… słuchawka ma stały kontakt z wodą, więc myje się sama. To błędne założenie, bo na słuchawce może zbierać się nalot lub osadzać kamień. Aby temu zapobiec, wystarczy po każdym użyciu wycierać ją do sucha. Warto mieć w łazience ściereczkę specjalnie do tego celu. Jeśli zaś słuchawka jest brudna lub wyraźnie widać osad z kamienia, można użyć roztworu sody i octu.

Jak i po co czyścić umywalkę?

I tu niespodzianka, bo umywalka to większe siedlisko bakterii niż muszla klozetowa! Na szczęście czyszczenie jej nie jest skomplikowane. Jednak nie wystarczy woda z mydłem lub innym detergentem. Potrzebny będzie taki, który ma zdolność do usuwania bakterii. Można kupić środek antybakteryjny w spraju, będzie trochę łatwiej.

Czy trzeba czyścić obrączki i pierścionki?

Nieważne, czy na co dzień nosimy złotą, srebrną czy jakąkolwiek inną biżuterię na dłoniach. Jeśli ściśle przylega do palców, zbiera się pod nią mieszanina potu, kurzu i oczywiście bakterii. To, że co wieczór zdejmujemy biżuterię (a nie każdy to robi, niektórzy np. nigdy nie zdejmują obrączek), wcale nie sprawi, że się automatycznie wyczyści. Na szczęście do czyszczenia biżuterii wystarczy woda i mydło. Raz na jakiś czas warto przetrzeć także pudełko do przechowywania pierścionków i obrączek.

Czy trzeba czyścić klucze od domu?

Oczywiście! Klucze zwykle traktowane są po macoszemu. Nosimy je w kieszeniach, które raczej nie są sterylnie czyste. Często po powrocie do domu nasze ręce wymagają mycia. Mimo to najpierw (co jest dość zrozumiałe), bierzemy w brudne ręce klucze i otwieramy drzwi. Dlatego przy codziennym sprzątaniu warto przetrzeć także i klucze. Najlepiej nadają się do tego celu chusteczki nasączone środkiem przeciwbakteryjnym.

Jak wyczyścić smartfon?

Smartfon, podobnie jak klucze, często nosi się w kieszeni, a sięga po niego automatycznie, nie zastanawiając się nad stanem czystości rąk. Dlatego na powierzchni smartfona może się znajdować (i najczęściej znajduje) dużo bakterii.

Mycie smartfona wymaga uwagi, bo to urządzenie bardzo delikatne. Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie telefony komórkowe są wodoodporne. Do mycia smartfona najlepiej jest używać ciepłej wody z dodatkiem mydła i miękkiej ściereczki. Przed zabiegiem ściereczkę trzeba dokładnie wycisnąć, tak by była tylko lekko wilgotna. Telefon trzeba powoli i ostrożnie umyć z każdej strony. Jeśli używamy dodatkowej obudowy, to ona też musi być umyta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię