Czy domek letniskowy jest bezpieczny?

0
313

Osoby decydujące się na postawienie domku letniskowego zwracają uwagę na bardzo wiele różnorodnych aspektów związanych z jego wykonaniem, jak również użytkowaniem. Jedną z kwestii, która ma bardzo duże znaczenie jest między innymi to, czy domek jest bezpieczny dla przebywających w nim osób. Nawet jeśli jest to domek letniskowy i takie pobyty są krótkotrwałe. 

Drewno – jak je zabezpieczyć

Obecnie domki letniskowe w znacznej większości produkowane są z drewna. Dlatego też nie dziwi fakt, że właściwe zabezpieczenie drewna jest jednym z priorytetów, daje gwarancję bezpieczeństwa użytkowania domku. Drewno jest materiałem przede wszystkim łatwopalnym, dlatego tak ważne jest jego zabezpieczenie przed tym żywiołem. W dzisiejszych czasach duże znaczenie mają przede wszystkim odpowiednie środki, stosowane do impregnacji drewna, których zadaniem jest właśnie jednoczesne zabezpieczenie przed ogniem. Środki wnikając w drewno sprawiają, że staje się ono odporne na działanie płomieni i nie pali się tak łatwo jak surowe drewno. Ponadto na to, że drewno jest odporne na działanie ognia ma także fakt, że niektóre elementy wykonywane są w odpowiedni sposób, który zabezpiecza powierzchnie przed ogniem. Mowa tutaj przede wszystkim o miejscach takich jak otwory drzwi czy okien. Nie tylko inaczej się je wykonuje, ale często również stosuje się inne rodzaje drewna, twardsze i dużo odporniejsze na ogień czy inne warunki atmosferyczne. Dodatkową ochronę nie tylko przed ogniem, ale również przed wpływem warunków atmosferycznych zapewnia impregnacja gotowego domku. Najlepiej stosować do tego środki polecane przez producenta domku, dzięki czemu ochrona będzie jak najlepsza. 

Ochrona przed szkodnikami

W przypadku drewnianych domków bardzo istotna jest także odpowiednia ochrona materiału przed szkodnikami. Korniki to jedne z tych, które najczęściej atakują drewno, powodując jego osłabienie i tym samym odnosi się to do całej konstrukcji. Drewno stosowane do budowy domów powinno być odpowiednio dobrane, przede wszystkim wysuszone, ale było bardziej odporne na działanie różnych czynników. Dobrze wysuszone drewno to gwarancja tego, że środki ochrony i impregnacji wnikną na właściwą głębokość i tym samym zapewnią znacznie lepszą ochronę. Ponadto równie ważna jest impregnacja gotowego domku, i odnawianie jego powierzchni co pewien czas, aby skuteczniej zabezpieczać domek. Bardzo ważne jest także odpowiednie ustawienie domku na działce. Wprawdzie domki doskonale prezentują się pośród roślin, jednak najlepiej unikać sytuacji, w których poryje ona ściany. Drewno pozbawione dostępu powietrza może gnić, co przyczynia się do szybszego jego niszczenia i zmniejszenia odporności na działanie szkodników. Należy także pomyśleć o dobrych fundamentach, które będą chronić domek przede wszystkim przed zimnem płynącym z gruntu. Warto na etapie stawiania domku wydać nieco więcej na odpowiednie fundamenty oraz zabezpieczenie, aby dzięki temu mieć pewność tego, że domek będzie znacznie lepiej chroniony. 

Jak trwały jest domek drewniany

Domek drewniany, jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczony, może być tak samo trwały jak domki murowane. Jednocześnie zaś koszt ich postawienia jest o wiele niższy, dlatego też ich rosnąca z każdym rokiem popularność nie dziwi. Oczywiście jeśli w domku stosowane są instalacje grzewcze czy elektryczne, muszą być one właściwie wykonane, aby nie stanowiły żadnego zagrożenia. Lepiej jest, jeśli instalacja zostanie wykonana przez profesjonalistę, który wie, jak je odpowiednio zabezpieczyć. Oczywiście na trwałość domku wpływa także właściwe jego postawienie. Bardzo często domki letniskowe oferowane są jako domki do samodzielnego montażu. Jednak jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby to wykonać, powinien skorzystać z usług profesjonalnych ekip, które mają w tej materii doświadczenie i dysponują odpowiednimi narzędziami. Istotne jest także właściwe wykonanie fundamentów, które mają ogromny wpływ na trwałość budynku i jego stabilność. Warto wykonać je w technologii, która umożliwia uzyskanie mocniejszych fundamentów, aby dzięki temu mieć o wiele większą pewność trwałości budynku. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię