Były piłkarz Piaseczna z niecodzienną passą w Ekstraklasie

0
665

Rekordy w piłce nożnej – kto ich nie lubi? Działają one na wyobraźnie kibiców, ale też dużo mówią o samym bohaterze. Maciej Jankowski może i jest solidnym ligowcem, ale w pewnym względzie zapisuje się w historii rozgrywek.

Można bić rekordy w liczbie goli, liczbie występów w lidze. Bramkarze liczą „czyste konta”, czyli mecze bez straconej choćby jednej bramki. Statystycy i dziennikarze z kolei liczą kartki „największym brutalom” oraz minuty bez gola napastnikom. Statystyka i futbol bardzo za sobą przepadają, a w Ekstraklasie, która do rozgrywek z wysokim poziomem nie należy, również można znaleźć wiele ciekawostek i zestawień.

Mijają lata, licznik wciąż bije

W annałach ligi polskiej po cichu, niemal niezauważenie zapisuje się Maciej Jankowski. „Jankes” na Euro 2020 nie pojedzie, ale w ligowym futbolu znaczy więcej niż niektórzy mogą sądzić. Napastnik miewał gorsze i lepsze momenty w drużynach w których występował, ale nigdy na dłużej nie można go było określić mianem topowego snajpera. Zawsze jednak ciułał bramki pomagając drużynom w których grał. Jankowski swoją serię lat i sezonów z co najmniej jednym zdobytą bramką w Ekstraklasie rozpoczął w 2010 roku w barwach Ruchu Chorzów. Obecnie mamy 2021 rok, napastnik ma 31 lat, broni barw Stali Mielec i… nadal strzela! Marcowe trafienie w meczu Stali z Wisłą Płock sprawiło, że jest jedynym piłkarzem aktualnie grającym, który w każdym roku przynajmniej raz trafiał do siatki. No i jego seria wciąż jest aktywna. Oznacza to, że jeśli utrzyma się ze Stalą w Ekstraklasie lub zmieni barwy na innego ekstraklasowicza, to w 2022 roku będzie mógł poprawić swój rekord. Do niedawna dłuższą serię miał Tomasz Jodłowiec, ale on w 2020 roku nie zdołał zdobyć ani jednej bramki.

Gole Jankowskiego w kolejnych latach w Ekstraklasie:

 • 2010 – 3 gole
 • 2011 – 11
 • 2012 – 4
 • 2013 – 5
 • 2014 – 4
 • 2015 – 6
 • 2016 – 2
 • 2017 – 6
 • 2018 – 9
 • 2019 – 8
 • 2020 – 2
 • 2021 – 1

To nie jedyne czym wyróżnia się Jankowski na tle innych ekstraklsowiczów. 31-latek jest również najlepszym strzelcem w Ekstraklasie, jeśli zestawimy tylko piłkarzy urodzonych w 1990 roku. Ma ich już na swoim koncie ponad 60.

Mógł osiągnąć więcej

Z jednej strony takie osiągnięcia to sporo, ale wydaje się, że napastnik mógł osiągnąć więcej. Na pewno mógł spróbować swoich sił za granicą – dwukrotnie był bliski transferu: do Belgii i Izraela. Po drugie zapowiadał się na jednej z najlepszych napastników ligi. Początek przygody w Ekstraklasie miał udany, ale potem jego forma zbyt falowała, a najlepszy sezon z 11 golami jest takim sobie wynikiem. Gdy Jankowski, który w drużynie KS Piaseczno mocno się wyróżniał przechodził do Ruchu Chorzów, w którym miał zastąpić świetnych napastników, poprzeczka poszła mocno do góry. Stworzył jednak ciekawy duet z Arkadiuszem Piechem i przez moment był odkryciem Ekstraklasy. Potem jednak w każdym kolejnym klubie momenty słabsze były dłuższe od tych lepszych, ale kilka ważnych goli strzelał i nadal strzela. Czy nadal tak będzie wiele zależy od najbliższych tygodnie i rozstrzygnięć w Ekstraklasie. Kolejne gole, jak i mecze Jankowskiego w Stali Mielec można obstawiać w STS. Oferta jest bogata, oprócz Ekstraklasy są już też kursy Euro 2020.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię