ZUS odebrał jedna trzecią zasiłków chorobowych

0
984

Aż 30 proc. osób przebywających na L4 straciła prawo do zasiłku chorobowego. Zamiast rekonwalescencji, dorabiali lub podróżowali po Polsce.

W ostatnich miesiącach ZUS przeprowadza kontrole zwolnień lekarskich. Zakład sprawdza, czy osoby korzystające z L4 rzeczywiście potrzebują czasu na powrót do zdrowia.

Rezultaty prowadzonych w III kwartale 2021 roku kontroli są szokujące. Prawie co trzeciej osobie sprawdzonej przez urzędników cofnięto zasiłek chorobowy. Okazało się, że dla wielu była to dobra okazja na dodatkowy zarobek.

Czas przeznaczony na rekonwalescencję część Polaków przeznaczała na pracę, kursy podnoszące kwalifikacje lub wycieczki i podróże – zarówno po Polsce, jak i po całym świecie.

W trzecim kwartale br. odebrano zasiłki chorobowe na łączną kwotę 2 milionów złotych.

– Czas zwolnienia lekarskiego ma służyć rekonwalescencji, a zasiłek chorobowy wypłacany przez pracodawcę bądź ZUS ma być wsparciem podczas absencji pracowniczej. Dla osób ubezpieczonych zasiłek chorobowy jest finansową poduszką, która gwarantuje dochód, gdy naprawdę nie możemy być aktywni zawodowo – informuje Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu w rozmowie z serwisem prawo.pl

Czytaj również: Prezes ZUS: trwają przygotowania do obsługi 500 plus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię