Znamy wyniki testów w przedszkolach

0
2023

Piaseczno przeprowadziło testy serologiczne u 200 pracowników gminnych przedszkoli. Znamy ich wyniki.

Gmina zapewnia, że przeprowadzone 20 maja badania nie dają powodów do niepokoju i zaostrzonych działań.

– Jednakże z powodu niejasnego wyniku badania u 3 spośród 200 poddanych testom osób podjęliśmy decyzję o powtórzeniu badania, które zostanie przeprowadzone we współpracy z Piaseczyńskim Sanepidem – wyjaśnia burmistrz Daniel Putkiewicz. – Osoby te zostaną skierowane do pracy po otrzymania wyniku z ponownego badania testem zlecanym przez służby sanitarne tj. testem PCR.

Burmistrz zlecił wykonanie testów serologicznych w przychodni przy ul. Fabrycznej w Piasecznie po tym, jak na początku ubiegłego tygodnia zrobiło się głośno o podobnych testach przeprowadzonych w Łodzi.

-Wykonywane testy anty SARS-CoV-2 w klasie IgM / IgA mówią o tym, czy dana osoba nie jest w trakcie choroby i są jedynymi z możliwych pod względem technicznym i finansowym do wykonania przez samorząd. Są one dedykowane osobom, które mogły mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2, ale nie spełniają kryteriów do wykonania badań PCR – czytamy w komunikacie na stronie Urzędu Gminy.

Wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak poinformowała, że gmina nie planuje powtarzania testów u pracowników oświaty powracających do pracy w placówkach oświatowych.

-Ta próba oraz codzienne informacje otrzymywane od Powiatowego Inspektora Sanitarnego dotyczące gminy Piaseczno potwierdzają, że na ten moment nie jest to konieczne – mówi wiceburmistrz. Gmina Piaseczno przychyla się natomiast do apelu prezydentów, burmistrzów i wójtów o systemowe przeprowadzanie badań u pracowników oświaty.
– Tylko instytucje rządowe mają możliwość zlecania testów PCR, które dają 100 proc. pewności. Dlatego zwrócimy się do wojewody z prośbą o środki na ten cel i gotowi jesteśmy na organizacyjne wsparcie i współpracę w tym zakresie – podkreśla Daniel Putkiewicz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię