Znamy Słowo Roku 2020

0
341

Zeszłoroczne Słowo Roku zajęło pierwsze miejsce i w głosowaniu internautów, i językoznawczej kapituły. Chyba nikogo nie zdziwił wybór zwycięzcy.

Do 31 grudnia 2020 roku trwało głosowanie w plebiscycie na Słowo Roku 2020 oraz Słowo Dekady 2011-2020 organizowanym przez Instytut Języka Polskiego UW oraz Fundację Języka Polskiego. W konkursie wzięło udział ok. 18 tys. internautów. Zwycięzców wybierano spośród 34 słów i wyrażeń. W pierwszej dziesiątce znalazły się takie słowa jak : „lockdown”, „COVID-19”, „pandemia”, „aborcja”, „strajk”, „kwarantanna”, „zdalny”. Laur Słowa Dekady przypadł natomiast wyrażeniu, które zwyciężyło już w 2016 r. Wyniki ogłoszono na Uniwersytecie Warszawskim. Jakie słowa stanęły na podium?

Bezwzględny zwycięzca

W Polsce podobnie jak i w większości państw na świecie, słowem roku zostało słowo związane z pandemią. W naszym kraju określamy wirusa bardziej poprzez rzeczownik „koronawirus„, co pokazują dane Google, niż przez słowo COVID jak ma to miejsce w innych krajach. W plebiscycie internetowym zagłosowały na niego 1753 osoby – czyli 9,8 proc. wszystkich uczestników plebiscytu. Drugie miejsce zajęła „kobieta” (1516 głosów), a trzecie – „apostazja” (1454 głosy).

Kapituła jako Słowo Roku również wybrała „koronawirusa”, drugie miejsce przyznając „kobiecie” (choć w formie mnogiej: „kobiety”). Odmiennie niż internauci, jako trzeci wyraz na eskperckim podium znalazło się słowo „pandemia”. Inne wyróżnione przez kapitułę słowa to: „kwarantanna”, „LGBT”, „lockdown”, „medyk”, „miękiszon”, „szczepionka”, „zdalny” (zdalne nauczanie, praca).

„Pięćset plus” słowem dekady

W równoległym głosowaniu na Słowo Dekady udział wzięło 3446 internautów. Laureat – czyli wyrażenie „pięćset plus” – zdobyło 421 głosów. Co ciekawe, „pięćset plus” było też Słowem Roku 2016 w głosowaniu internautów. Drugie miejsce zajął skrótowiec „LGBT” – Słowo Roku internautów 2019 – z wynikiem 369 głosów. Ostatnie, trzecie miejsce na podium przypadło „konstytucji” – które laur roku (decyzją i internautów, i kapituły) zdobyło w roku 2018. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych słów i wyrażeń dekady znalazły się też: „klimat”, „dobra zmiana”, „gender”, „feminatyw”, „protest”, „niepodległość”, „apostazja”. W składzie kapituły obradował m.in. prof. Jerzy Bralczyk (UW).

Szczegóły na stronie: https://www.uw.edu.pl

Czytaj więcej: Kulturalny styczeń w Piasecznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię