Śmieci jeszcze droższe.

0
2297

Mieszkańców Piaseczna czeka znacząca podwyżka opłat za śmieci. Od 1 października zapłacimy blisko 10 zł więcej od osoby. Radni przegłosowali dziś (15 lipca) nowe stawki.

Obecnie mieszkańcy Piaseczna płacą 27 zł od osoby w przypadku segregacji, co jest jedną z najniższych stawek w regionie. Burmistrz zaproponował stawkę opłaty 36,38 zł od osoby (maksymalna dopuszczalna). Zgodnie z nowymi przepisami, które zaczną obowiązywać od września, segregacja staje się obowiązkowa. W przypadku niedopełnienia obowiązku segregacji mieszkańcy zapłacą dwukrotność tej kwoty, czyli 72,76 zł od osoby. Zaproponowana kwota ulgi w opłacie w przypadku kompostowania odpadów wynosi 2,9 zł od osoby. Rodziny wielodzietne mogą liczyć na 30% obniżkę należnej opłaty.

Komisje – finansów, polityki gospodarczej, ochrony środowiska i ładu przestrzennego – pozytywnie zaopiniowały proponowane zmiany. Radni, na sesji 15 lipca, przegłosowali uchwałę zmieniającą stawki na te w proponowanych wysokościach. Za głosowało 17 radnych, a pięciu było przeciwnych.

Zgodnie z naszymi przewidywaniami sprzed miesiąca, władze gminy musiały podjąć decyzję o podwyżce opłat wnoszonych przez mieszkańców za odbiór śmieci. Ma ona związek z rosnącymi kosztami zagospodarowania odpadów, ale też kosztami osobowymi i transportowymi dla firmy odbierającej śmieci. Przed miesiącem gmina otworzyła oferty w przetargu na zagospodarowanie odpadów od października br. Ceny były wysokie, ale nie odbiegały od tych prognozowanych w oparciu o istniejący rynek. Odbiór odpadów gmina chciałby w całości powierzyć spółce komunalnej PUK. Kalkulacja prognozowanych kosztów gospodarki odpadami zaowocowała przedstawieniem radnym propozycji przyjęcia nowych stawek opłat od mieszkańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię