Złodzieje grasują

0
3240

Mieszkańcy są zaniepokojeni kolejnymi włamaniami do domów w lesznowolskich miejscowościach. Tym bardziej, że złodzieje zachowują się coraz bardziej zuchwale.

W sobotę 5 października, między godziną 19.00 a 20.00, złodzieje przewiercili drzwi tarasowe i włamali się do jednego z domów w Łazach. Łupem złodziei padły pieniądze i biżuteria.

– Gdzieś mam pieniądze, które ukradli, ale zabrali też rodzinne pamiątki – napisała w mediach społecznościowych poszkodowana Sylwia Kłos. – Musieli nas obserwować, wyjechaliśmy tylko na godzinę. To im wystarczyło, by spenetrować wszystko. Na koniec wyciągnęli z barku alkohol, polali do szklanek i tak to zostawili – relacjonuje.

Kolejna próba włamania miała miejsce następnego dnia w Zamieniu. Chwilę przed godziną 21.00 złodzieje próbowali się włamać przez drzwi tarasowe do domu, w którym przebywała kobieta z dzieckiem.

– Przerażona otworzyłam okno i zaczęłam krzyczeć. To ich wypłoszyło – pisze na jednym z portali pani Justyna. – Uciekli przeskakując przez płot. Wezwałam policję, sąsiadów, a w międzyczasie przyjechał też mąż. Przeżyłam największy stres, jaki można sobie wyobrazić. Uważajcie na swoje domy i rozglądajcie się dookoła – apeluje kobieta.

Kobieta zauważyła dwa podejrzane samochody: białego citroena o rejestracji zaczynającej się od WI oraz czarnego sedana.

Poszkodowani prosili o kontakt osoby, które mogły widzieć złodziei lub posiadają monitoring, który mógł ich nagrać.

– Takich materiałów policja niestety na razie nie otrzymała – poinformował nas w piątek 11 października rzecznik piaseczyńskiej policji nadkom. Jarosław Sawicki. – Policja prowadzi oczywiście działania zmierzające do namierzenia sprawców tego typu przestępstw. W ubiegłym tygodniu zatrzymaliśmy osobę, której już przedstawiono 12 zarzutów dotyczących włamań do mieszkań i domów, w tym na terenie gminy Lesznowola – zaznacza. – Apelujemy do mieszkańców o zwracanie uwagi na wszystkie niepokojące sygnały, kręcące się w okolicy podejrzane pojazdy czy obce osoby – mówi Sawicki. Przyznaje, że w dzisiejszych czasach, zwłaszcza w tak intensywnie rozbudowującej się gminie jak Lesznowola, często sąsiedzi się w ogóle nie znają, trudno im zauważyć, że nawet po zamkniętym osiedlu kręci się obca osoba. – Warto zwracać na to uwagę, nie wpuszczać obcych osób przez bramę, reagować na niepokojące odgłosy docierające z sąsiednich posesji. I uruchamiać alarmy, które często posiadamy w domu, ale są one nieaktywne – zauważa.
Zaniepokojeni mieszkańcy Łaz i Magdalenki stworzyli między innymi internetową petycję, w której domagają się zwiększenia liczby funkcjonariuszy policji w gminie, większej liczby radiowozów i patroli policji oraz włączenia dróg wjazdowych/wyjazdowych do sytemu monitoringu. Pod ankieta podpisało się blisko 800 mieszkańców. 24 października o godz. 18.00 w hotelu Książę Poniatowski w Łazach ma się też odbyć spotkanie dotyczące poprawy bezpieczeństwa. Wezmą w nim udział między innymi policjanci z piaseczyńskiej komendy.