Zegary na światłach

1
416

W najbliższym czasie może dojść do wprowadzenia innowacyjnego rozwiązania na skrzyżowaniach.
Na początku października Radny Powiatu Piaseczyńskiego Sergiusz Muszyński złożył w starostwie interpelację, w której zaproponował zarządowi powiatu wprowadzenie na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną sekundników, czyli zegarów odmierzających czas do zmiany świateł.
– Inspiracją dla pomysłu wprowadzenia tzw. sekundników w naszym powiecie były działania ówczesnego radnego Warszawy, a obecnie posła na Sejm RP Jarosława Krajewskiego, który będąc radnym, walczył o wprowadzenie ich w Warszawie. Oprócz tego, inspiracją była także obserwacja tych samorządów, gdzie sekundniki już funkcjonują, a jest ich obecnie ponad 30 w całej w Polsce. Wszędzie, gdzie funkcjonują sekundniki, zostały one przyjęte pozytywnie przez uczestników ruchu, jako urządzenia zwiększające płynność jazdy, bezpieczeństwo, a nawet potencjalnie zmniejszające emisję spalin. Uczestnicy ruchu, widząc ile czasu pozostało do zmiany świateł, są w stanie odpowiednio wcześniej przygotować się do ruszenia lub hamowania, co sprawia, że w ciągu danego cyklu przejazdu więcej pojazdów jest w stanie przejechać przez skrzyżowanie. Zwiększa to płynność ruchu, zmniejsza prawdopodobieństwo zakorkowania się ulic oraz poprawia bezpieczeństwo – wyjaśnił nam Sergiusz Muszyński. – Moim zdaniem docelowo sekundniki powinny stać się stałym elementem infrastruktury przy wszystkich skrzyżowaniach. Wydaje mi się, że na początek warto wprowadzić je tam, gdzie ruch jest największy. Aktualnie jestem w trakcie przeprowadzania konsultacji społecznych, na których skrzyżowaniach zdaniem mieszkańców najlepiej byłoby wprowadzić sekundniki w pierwszej kolejności. Zachęcam do przesyłania swoich propozycji na adres mailowy . Z pewnością precyzyjnymi danymi co do ruchu na drogach powiatowych dysponuje powiat, który jest w końcu zarządcą tych dróg – dodał.
W listopadzie radny otrzymał odpowiedź od Członka Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego Ksawerego Guta, który poinformował, iż do tej pory nie rozważano wprowadzenia takiego rozwiązania na skrzyżowaniach zarządzanych przez powiat, ale interpelacja skłoniła zarząd do pochylenia się nad tym tematem. Poprosił on o wskazanie najczęściej uczęszczanych skrzyżowań. Póki co nie wiadomo jeszcze, kiedy sekundniki miałyby się pojawić na powiatowych drogach, jednakże wszystko jest na dobrej drodze.
– W odpowiedzi na interpelację nie otrzymałem wiążącej deklaracji Zarządu w sprawie sekundników, trudno jest mi więc powiedzieć cokolwiek o terminie ich wprowadzenia. Zarząd zadeklarował jednak zainteresowanie sprawą, poprosił mnie o wskazanie propozycji skrzyżowań, na których moim zdaniem sekundniki powinny być wprowadzone w pierwszej kolejności. Widać więc dobrą wolę u Zarządu w tej sprawie. Mam więc nadzieję, że uda się wprowadzić sekundniki na naszych powiatowych skrzyżowaniach bez zbędnej zwłoki – zakończył swoją wypowiedź radny.
Mieszkańcy powiatu bardzo pozytywnie odnoszą się do całego pomysłu, a ich zdaniem wprowadzenie sekundników stanowiłoby krok w przyszłość.

1 KOMENTARZ

  1. Szkoda tylko że artykuł nie opisuje ew. zagrożeń związanych z (jak do tej pory nielegalnymi – nie ujętymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju) odmierzaczami czasu. Należy zwrócić uwagę że: po pierwsze odmierzacze czasu mogą być tylko stosowane na skrzyżowaniach które wyposażone są w sygnalizację stałoczasową (taka która posiada niezmienny cykl świetlny). odmierzacze nie nadają się do stosowania w sygnalizacji akomodacyjnej (o zmiennych długościach cykli) a takowe występują na terenie powiatu piaseczyńskiego. Po drugie występuje jeszcze aspekt bezpieczeństwa, który w artykule przedstawiony jest tylko jednostronnie – poprawią bezpieczeństwo, bo kierujący będzie wiedział ile ma czasu do zielonego i będzie się mógł przygotować do ruszenia. To prawda, ale co z tymi kierującymi którzy będą wykorzytsywali odmierzacze czasu do szybszego przejechania przez skrzyżowanie – zamiast zwolnić bo będzie np. 5 sek do czerwonego to przyśpieszą aby przejechać na zielonym….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię