Zazieleniło się, zadrzewiło

0
453

Gmina kupiła specjalne worki do podlewania drzew. Mają zabezpieczyć młode drzewa przed usychaniem.

Według prognoz meteorologów, mimo opadów deszczu w ostatnich dniach, nadal grozi nam latem susza. Może ona również wpływać niekorzystnie na zieleń miejską, zwłaszcza na nowo posadzone drzewa. W tym roku gmina Piaseczno kupiła specjalne worki, przeznaczone do podlewania młodych drzew.

– Wiosną w gminie posadziliśmy 150 drzew. Świeże nasadzenia potrzebują więcej wody, dlatego podlewanie drzew przez zbiorniki na wodę to doskonałe rozwiązanie. Zbiorniki są bezobsługowe i funkcjonują poprzez kropelkowanie – wyjaśnia Monika Szkuta, Inspektor nadzoru terenów zieleni z Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno. – Znajdująca się w nich woda w sposób ciągły dostaje się do gleby. Podczas jednej aplikacji, do systemu korzeniowego dostaje się ok. 57 litrów. Jest to ilość, która wystarcza na co najmniej 7 dni, gdy jest ciepło i bezdeszczowo. Dodatkową zaletą stosowania worków do podlewania drzew jest racjonalne gospodarowanie wodą. Dzięki nawadnianiu kropelkowemu redukcja zużycia wody może wynieść ponad 65% w porównaniu do tradycyjnej metody podlewania. Worków jest 300 i mogą być przenoszone w różne miejsca w gminie – tam, gdzie będą najbardziej potrzebne w danym momencie. Napełniane są wodą w suche i ciepłe dni. Zbyt dużo wilgoci mogłoby zaszkodzić drzewom, na przykład sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych, dlatego w chłodniejsze i deszczowe dni worki są puste.

Głównie lipy

W ramach nasadzeń uzupełniających, będących rekompensatą za usunięte drzewa, posadzono: pięć lip drobnolistnych i jabłoń ozdobną Royalty w Parku im Książąt Mazowieckich, dwa graby kolumnowe na cmentarzu komunalnym w Piasecznie, po dwie lipy drobnolistne przy ulicy Traugutta w Piasecznie i przy ulicy Słowackiego w Złotokłosie, a także sześć lip drobnolistnych w Pęcherach Łbiskach PGR przy ulicy Bocznej.

Dodatkowo posadzono też drzewa w nowych lokalizacjach: sześć grabów kolumnowych przy ul. Julianowskiej na wysokości cmentarza komunalnego, 20 lip drobnolistnych przy ulicy Geodetów na odcinku od ulicy Julianowskiej do ulicy Wilanowskiej, 17 lip drobnolistnych przy dworcu PKP w Piasecznie, zaś przy ulicy Liliowej w Piasecznie sześć klonów kulistych. Pojawiły się też nowe drzewa w ramach remontu skrzyżowania ulic Jana Pawła II, Jarząbka i Dworcowej. Posadzono tam 14 klonów pospolitych odmiany Columnare.

70 drzew obywatelskich

W ramach projektów Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok posadzono 50 lip drobnolistnych przy ulicach Szkolnej i Młynarskiej oraz 20 robinii Małgorzaty przy ulicach Kilińskiego, Kusocińskiego, Fabrycznej oraz Wojska Polskiego.

– Drzewa są regularnie podlewane w zależności od warunków pogodowych. Te posadzone w ramach Budżetu Obywatelskiego objęte są roczną pielęgnacją przez firmę wykonującą nasadzenia. Ma ona również zadbać o odpowiednie w podlewanie – informuje Monika Szkuta.

Nie tylko drzewa

Od zeszłego roku Piaseczno ma też swoją łąkę kwietną. Została założona przy ulicy Nadarzyńskiej i w tym roku będzie poddawana jedynie zabiegom pielęgnacyjnym.

– Dodatkowo powstały nowe łąki kwietne przy ulicach Wojska Polskiego, Kościuszki i Okulickiego w Piasecznie oraz przy ulicy Cyraneczki w Józefosławiu – uzupełnia Monika Szkuta. – W sumie łączna powierzchnia tych łąk to około 500 metrów kwadratowych, a ich założenie kosztowało nas około 11 tysięcy złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię