Zawalczyli o rowerzystów

0
1185

Burmistrz zaproponował radnym ostre cięcie wydatków w związku z finansowymi skutkami epidemii. Radni wywalczyli pozostawienie bez zmian i tak niewielkich inwestycji rowerowych oraz budżetu GOSiR.

Niepokojące dane dotyczące wpływów z PIT do budżetu gminy w okresie epidemii, zwłaszcza za kwiecień (o 4,2 mln zł, czyli 45% mniej w stosunku do wpływów z kwietnia 2019), skłoniły władze gminy do szukania oszczędności. Burmistrz zaproponował radnym zmiany w uchwale budżetowej dające w sumie 7,5 mln oszczędności. Nie wszystkie propozycje spotkały się ze zrozumieniem. Podczas opiniowania uchwały przez Komisję Budżetu, Inwestycji i Spraw Majątkowych pojawiły się głosy sprzeciwu wobec kilku propozycji. Radnym nie podobał się pomysł wycięcia z budżetu i tak skromnych środków przeznaczonych na infrastrukturę rowerową. Burmistrz zaproponował zrezygnowanie z zaplanowanego na 2020 rok wyznaczenia i oznakowania pasów rowerowych w okolicach placówek oświatowych. Na ten cel w budżecie przeznaczono 200 tys. zł. Z tegorocznego budżetu zniknąć miało również 25 tys. zł. na wiaty rowerowe przy szkołach.

Burmistrz wnioskował o zdjęcie 245 tys. złotych (1/4 rocznego budżetu) w związku
z ograniczeniem w funkcjonowaniu obiektów sportowych ze względu na stan epidemii

– Za taką sumę możemy kupić jedną wiatę. Jak postawimy ją przy którejś szkole, to inne będą miały pretensje. Lepiej przeznaczyć w przyszłym roku większe środki na więcej wiat – tłumaczył burmistrz Kazimierz Jańczuk. Jego argumenty nie przekonały jednak radnych, którzy uznali, że bezpieczeństwo dzieci jest ważne i należy jak najszybciej zadbać o infrastrukturę rowerową przy szkołach. Wnioski komisji o pozostawienie tych środków w budżecie poparła podczas sesji 27 maja większość radnych. Przeszedł również wniosek zgłoszony przez radnego Arkadiusza Głowackiego o pozostawienie w niezmienionej kwocie środków przeznaczonych na działalność GOSiR. Burmistrz wnioskował o zdjęcie 245 tys. złotych (1/4 rocznego budżetu) w związku z ograniczeniem w funkcjonowaniu obiektów sportowych ze względu na stan epidemii. Część radnych apelowała również o pozostawienie w budżecie 205 tys. złotych na organizację półkolonii w szkołach. Burmistrz zapewnił jednak, że najpierw zostanie zbadane zainteresowanie rodziców ich organizacją. I w razie potrzeby na kolejnej sesji możliwe będzie dołożenie odpowiednich środków na to zadanie. Ostatecznie więc wydatki na organizację półkolonii zmniejszono.

Pozostałe pozycje zostały zaakceptowane. Niewielka część oszczędności ma związek z niższymi od zakładanych wydatkami na inwestycje, organizację imprez, czy np. 480 tys. zł zaoszczędzonych na zimowym utrzymaniu dróg. Spora część to jednak konkretne cięcia. Gmina zamierza oszczędzać na budowie, rozbudowie i modernizacji oświetlenia, rzadszym sprzątaniu dróg czy pielęgnacji terenów zielonych i rowów. Zrezygnowano również z opracowania programu opieki nad zabytkami. W sumie radni zgodzili się na oszczędności wynoszące 7 mln złotych w stosunku do zakładanych w budżecie 2020 roku wydatków. To istotne tym bardziej, że jak wynika z prognoz, gmina będzie musiała dołożyć blisko 3 mln złotych brakujące do sfinansowania kosztów gospodarki odpadami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię