Zasiłek opiekuńczy powraca

0
457

Polskie szkolnictwo działa zdalnie, dzieci zostają w domach. Rząd postanowił ponownie wprowadzić zasiłek opiekuńczy, kto może się o niego ubiegać?

Duży wzrost zachorowań powoduje kolejne ograniczenia. W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach wprowadzanych w związku z pandemią. Jednym z nich jest obowiązek nauki zdalnej dla wszystkich uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Z powodu tej decyzji, rząd postanowił przywrócić dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który będzie obowiązywał od 9 do 29 listopada 2020 r.

–  W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju, dużym wzrostem przypadków zakażeń koronawirusem i wynikającymi z tego decyzjami i obostrzeniami, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom, zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego, na zasadach jakie obowiązywały we wrześniu br. – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Kto skorzysta?

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego będą mogli skorzystać rodzice dziecka do 8 lat w przypadku zamknięcia lub czasowego ograniczenia funkcjonowania żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19. Państwo oferuje również wsparcie dla rodziców dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności. Podobnie jest w przypadku dzieci do 18 lat oraz osób do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Prawo do dodatkowego zasiłku mają także ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych w przypadku zamknięcia placówki wsparcia, do której uczęszczały te osoby.

Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Dofinansowanie nie obowiązuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę. Dotyczy to m.in. osób bezrobotnych, korzystających z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego.

Jak uzyskać zasiłek?

Zasady składania wniosku również pozostają te same. Aby otrzymać dodatkowe świadczenie, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Co więcej, dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Szczegóły na stronie: https://www.zus.pl

Czytaj więcej: Przedszkole już działa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię