Zapomniane cmentarzysko

0
1301

Odkryte pod koniec marca na budowie czynszówki ludzkie kości to nie pierwsze takie znalezisko w tym rejonie. Czy uda się znaleźć odpowiedź na pytanie, kiedy powstało cmentarzysko?

Ludzkie szczątki odkryto na budowie budynków komunalnych przy ul. Stępkowskiego pod koniec marca. Cmentarzysko ukazało się po rozbiórce starych domów. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, pracujący na miejscu archeolodzy szacowali wiek najstarszych kości na około 300-400 lat. Z kolei z informacji, które uzyskaliśmy od policji wynika, że wiek poddanych badaniu fragmentów kości określono na około 100 lat. Ta informacja może się z kolei wydawać zaskakująca zważywszy na to, że zburzone budynki musiałyby powstać na świeżych grobach, co wydaje się mało prawdopodobne. A jeśli by tak było, starsi mieszkańcy miasta powinni pamiętać, że w tym miejscu pochowano liczne ciała zmarłych. I znać okoliczności w jakich się to stało. Warto zauważyć, że szczątki znaleziono w niewielkiej odległości od rynku i kościoła.

Śledztwo umorzone

Prokuratura zakończyła już swoje postępowanie w sprawie znaleziska.

– Prokuratura Rejonowa w Grójcu nadzorowała śledztwo prowadzone w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci n/n osoby w związku z ujawnieniem w dniu 22 marca 2021 roku w Tarczynie kości ludzkich tj. o czyn określony w art. 155 k.k. – poinformowała nas rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu Beata Galas. – W toku przeprowadzonego śledztwa, uzyskano opinię biegłego z zakresu antropologii. W oparciu o przeprowadzone badania osteologiczne biegły potwierdził, że przedstawione obecnie do badań szczątki kostne są pochodzenia ludzkiego, że należały do co najmniej 7 osób w tym 3 dorosłych kobiet, 3 dorosłych mężczyzn i jednego dziecka w wieku 12-13 lat. Zdaniem biegłego od momentu ich pogrzebania musiało upłynąć około 80 lat. W związku z powyższymi ustaleniami śledztwo w niniejszej sprawie zostało umorzone w dniu 31 maja 2021 roku wobec stwierdzenia, że czynu nie popełniono art. 17 par 1 pkt 1 k.p.k.

szczątki ludzkie, zapomniane cmentarzysko, kości ludzkie znalezione na budowie bloku komunalnego, blok komunalny w Tarczynie
Odkryte przy budowie kości mają zostać ekshumowane i pochowane na cmentarzu w Tarczynie

To nie pierwsze znalezisko

Okazuje się jednak, że tegoroczne odkrycie nie powinno być dużą niespodzianką. Szczątki ludzkie znaleziono bowiem na tym terenie już przy budowie istniejącego budynku komunalnego w 2006 roku. Zostały one ekshumowane i pochowane na cmentarzu w zbiorowej mogile. Podobnie stanie się i tym razem.

– Mamy podpisaną umowę ze specjalistyczną firmą, która zajmuje się ekshumacją – poinformowała nas burmistrz Tarczyna Barbara Galicz. – Po zakończeniu wszystkich czynności szczątki zostaną z należytym szacunkiem pochowane na cmentarzu.

Nikt nie pamięta jak powstały groby?

Jak zapewniła nas burmistrz Tarczyna, wszystkie procedury związane ze znalezieniem szczątków ludzkich zostały dopełnione, a nad znaleziskiem nadzór sprawuje również konserwator.

szczątki ludzkie, zapomniane cmentarzysko, kości ludzkie znalezione na budowie bloku komunalnego, blok komunalny w Tarczynie
Znalezione kości, zwłaszcza stan uzębienia, wskazuje na młody wiek zmarłych

– Badający szczątki specjaliści przedstawią raport z badania i zobaczymy co w nim będzie – mówi burmistrz Tarczyna. Znalezienie odpowiedzi dotyczącej okoliczności powstania cmentarzyska może być jednak trudne. Jeśli pochodzi ono sprzed kilkuset lat, niezbędne byłoby znalezienie jakichś dokumentów historycznych, które by o nim wspominały. To jednak może się okazać niemożliwe, ponieważ miasto kilkukrotnie w swej historii było niszczone przez duże pożary, w których tego typu dokumenty mogły ulec spaleniu.

Poza tym jak informuje Prokuratura Rejonowa w Grójcu, biegły antropolog określił okres pochówku zbadanych kości na około 80 lat, co z kolei oznaczałoby, że ciała zostały pochowane w okolicach II wojny światowej. Z tego okresu powinny się zachować nawet jeśli nie dokumenty, to pamięć o cmentarzysku zlokalizowanym tak blisko centrum miasta.

Czytaj także: Szczątki ludzkie na budowie w Tarczynie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię