Zapłacimy za jednorazowe kubki

0
321

Rząd planuje wprowadzić dodatkową opłatę za naczynia jednorazowe. Przy zakupie jedzenia czy picia na wynos już wkrótce będziemy płacić nawet złotówkę więcej.

Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało niedawno projekt ustawy wprowadzającej tzw. opłatę produktową. Proponowane zapisy nakładają na konsumentów nowy „podatek” – jeśli przepisy wejdą w życie, od lipca kupując np. kawę w jednorazowym kubku zapłacimy nawet złotówkę więcej. Jak tłumaczą inicjatorzy ustawy, dodatkowa opłata ma zachęcić konsumentów do rezygnacji z jednorazowych opakowań. Jednocześnie punkty gastronomiczne sprzedające dania i napoje na wynos będą miały obowiązek zapewnić alternatywę w postaci opakowania wielokrotnego użytku lub wykonanego z innego tworzywa niż plastik.

Nowelizacja nakłada również nowe restrykcje na producentów opakowań. Ustawa przewiduje zakaz wprowadzania do obrotu produktów wykonanych z tworzyw sztucznych oksydegradowalnych, czyli nienadających się do recyklingu. Dotyczy to takich produktów, jak np. jednorazowe talerze i sztućce, słomki i mieszadełka do napojów czy patyczki higieniczne.

Czytaj także: Mandaty za maseczki

Proponowana ustawa jest realizacją unijnej dyrektywy SUP (z ang. single use plastics – plastiki jednorazowego użytku), przyjętej w czerwcu 2019 r. Celem dokumentu jest zminimalizowanie obrotu tworzyw sztucznych niepodlegających recyklingowi, a w efekcie – zmniejszenie ilości śmieci trafiających do oceanów. – Ilość odpadów morskich z tworzyw sztucznych w ocenach i morzach rośnie, co ma szkodliwy wpływ na ekosystemy, różnorodność biologiczną i potencjalnie na zdrowie ludzi oraz wzbudza powszechne zaniepokojenie. Jednocześnie dochodzi do utraty wartościowego materiału, który staje się odpadem, mimo że mógłby zostać ponownie wprowadzony do gospodarki. Tworzywa sztuczne stanowią 80-85 % wszystkich odpadów morskich, zgodnie z wyliczeniami przeprowadzonymi na plażach – czytamy w dyrektywie.

Projekt ustawy został skierowany do opiniowania, później zajmie się nimi Parlament. Jeśli ustawa zostanie przegłosowana, nowe przepisy wejdą w życie już 3 lipca 2021 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię