ZaPITani o kawę

185

W ramach akcji „Płać podatki tam, gdzie mieszkasz” członkowie zarządu powiatu piaseczyńskiego częstowali mieszkańców kawą na piaseczyńskim dworcu.
Do gmin, które od lat namawiają do płacenia podatków w miejscu realnego zamieszkania, dołączył w tym roku powiat, do którego budżet państwa przekazuje 10,25% z podatku PIT mieszkańców. Wpływy z podatków (od osób fizycznych i prawnych) stanowią blisko połowę dochodów powiatu piaseczyńskiego. W 2015 roku Ministerstwo Finansów przekazało tej jednostce samorządowej 92 mln złotych z zapłaconych przez mieszkańców podatków.
W przypadku Piaseczna, którego znakomitą część stanowi ludność napływowa, problem rozliczania się z fiskusem w miejscu, w którym korzystamy z infrastruktury, jest wyjątkowo istotny. Wiele osób nadal zameldowanych jest w swoich rodzinnych miejscowościach, podczas gdy na co dzień mieszkają na terenie powiatu. Obecne prawo fiskalne dostosowane jest do migracyjnych tendencji. Podatki można płacić w miejscu faktycznego zamieszkania, a nie zameldowania. Wystarczy w tym celu zaktualizować adres zamieszkania w formularzu ZAP-3. Można go pobrać i wysłać (również przez Internet) do właściwego Urzędu Skarbowego razem z rocznym zeznaniem podatkowym PIT. Dzięki temu ponad 50% naszego podatku wraca do samorządu – 40% otrzymuje gmina, a 10,25% powiat.
– Przekaz jest prosty i czytelny: zamiast narzekać na złą infrastrukturę, popraw ją, płacąc podatki w miejscu swojego zamieszkania. Nie buduj szkół i dróg innym – mówi o samorządowej akcji wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski.
W ramach powiatowej kampanii pitowej w ubiegły czwartek cały skład Zarządu Powiatu pojawił się rano na dworcu w Piasecznie. Samorządowcy proponowali podróżnym kawę i zachęcali do płacenia podatków w miejscu zamieszkania. Odzew był zadziwiająco pozytywny. Większość nawet jeśli dziękowała za kawę, przyznawała, że PIT składa w piaseczyńskiej skarbówce.
– Obawialiśmy się, że reakcja na hasło „lepsza komunikacja” na dworcu może nie być dobrze przyjęte ze względu na ostatnie utrudnienia – przyznał Arkadiusz Strzyżewski. – Ale nawet pociągi się dziś nie spóźniają – żartował.
Zdarzały się pytania o to, jak są dzielone i wydawane pieniądze.
– Ja płacę podatki w Piasecznie, tylko remontu drogi się doczekać nie mogę – zauważył mieszkaniec ulicy Bajecznej w Bobrowcu.
– To droga gminna – stwierdził na wszelki wypadek Ksawery Gut i wyjaśniał zawiłości związane z inwestycjami drogowymi.
Efektywność akcji „Płać podatki tam, gdzie mieszkasz” zweryfikowana zostanie liczbą nowych płatników PIT w piaseczyńskim Urzędzie Skarbowym. Czas na składanie deklaracji podatkowych od osób fizycznych za 2015 rok upływa 2 maja.