Zapisy w przychodniach wstrzymane

0
1405

Sporo najstarszych seniorów czekała dziś przykra niespodzianka. Listy miejsc na szczepienia przeciwko COVID-19 były bardzo krótkie i zapełniły się błyskawicznie.

Oburzeni seniorzy z przychodni przy ul. Fabrycznej w Piasecznie zaalarmowali nas dziś przed południem, że na szczepienia nie można się już zapisać.

– Mieliśmy tylko 90 miejsc, zostały szybko wyczerpane – wyjaśnia kolejnym zgłaszającym się pacjentom recepcjonistka z piaseczyńskiego ZOZu. – Rozumiemy Państwa, ale nic nie możemy na to poradzić i nie od nas to zależy – wyjaśnia.

Panie z recepcji cierpliwie tłumaczą, że nie wiedzą również kiedy ponownie zostaną uruchomione zapisy i odsyłają na rządową infolinię.

– Ja rozumiem, że pula szczepionek na tę chwilę się wyczerpała, ale przecież można by nas wpisać na listę oczekujących i jak dotrą poinformować – zauważa jedna z seniorek. Niestety takie rozwiązanie nie wchodzi w grę.

Pacjenci są rozczarowani tym, że mimo zaawansowanego wieku, śliskich ulic i chodników oraz niskiej temperatury, w wielu miejscach powiatu przyszli do przychodni na darmo.

Czytaj także: Kiedy zostanę zaszczepiony?

Bezpieczniej telefonicznie lub internetowo

Zapisywanie się przez rządową infolinię 989 lub Internetowe Konto Pacjenta (może to zrobić również osoba bliska znająca dane pacjenta) jest drogą o tyle lepszą, że pozwala na wybór punktu szczepienia spośród jeszcze dostępnych, niekoniecznie tych najbliżej miejsca zamieszkania.

Szczepienia będą też wykonywane w szpitalach tymczasowych.

– Uruchomiliśmy 30 szpitali tymczasowych – zostało w nich uruchomione kilkaset tysięcy dodatkowych terminów – poinformował pełnomocnik rządu ds. szczepień minister Michał Dworczyk na konferencji prasowej w południe 15 stycznia.

Minister powiedział też, że nie ma i nie będzie możliwości dokonywania zapisów ponad ustalone dla danej przychodni limity.

Jest to zrozumiałe, ponieważ rozdystrybuowane mogą zostać tylko te szczepionki, które realnie są już dostępne, biorąc pod uwagę zabezpieczenie drugiej dawki dla wszystkich zaszczepionych. Można więc zakładać, że kolejne zapisy będą możliwe po dostarczeniu do Polski kolejnej partii szczepionek.

– Swoje terminy szczepień w centralnym kalendarzu wystawiło 4787 punktów. Tych terminów jest 1,5 miliona. Od 25 stycznia do końca marca – mówił Dworczyk. – Do tej pory zarejestrowało się 127 796 seniorów powyżej 80. roku życia – mówił przed południem.

Czytaj także: Opaski dla seniorów

AKTUALIZACJA g. 18:30: Jak poinformowała nas wiceburmistrz Piaseczna Hanna Kułakowska-Michalak, po uwagach mieszkańców zwróciła się do Dyrekcji piaseczyńskiego ZOZu przy ul. Fabrycznej z prośbą o utworzenie wewnętrznej „listy rezerwowej”, na którą zapisano 300 pacjentów.

– Termin szczepienia został ustalony dla udostępnionych przychodni na najbliższe trzy tygodnie 90 szczepionek. Pozostałe osoby będą na liście oczekujących, bez terminu. Jak zostanie uruchomiona kolejna pula szczepionek, będziemy się z nimi kontaktować w celu umówienia terminu – zadeklarowała wiceburmistrz. – Nie mogliśmy tych ludzi zostawić samym sobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię