Zakaz handlu zaostrzony. Prezydent podpisał ustawę

0
1633

Zakaz handlu zaostrzony. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę mającą uszczelnić przepisy i wyeliminować praktykę otwierania sklepów w niedziele.

Od wielu miesięcy zakaz handlu w niedziele jest fikcją. Niemal 20 sieci handlowych sprawnie go omija, a najpopularniejszym sposobem jest podpisanie umowy z operatorem pocztowym. Możliwość odbioru paczki otwiera furtkę do legalnej sprzedaży w każdą niedzielę.

Niedługo może się to zmienić.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zaostrzającą zakaz handlu. Dla wielu sprzedawców spełnienie wymaganych warunków zawartych w ustawie może okazać się niemożliwe.

Sklepy zamknięte w niedziele

Projekt podpisany przez prezydenta to odpowiedź na masowe otwieranie sklepów handlowych ostatniego dnia tygodnia – na co zezwala wyjątek w ustawie.

Zgodnie z nowelizacją ustawy: sklep działający jako placówka pocztowa będzie mógł otworzyć się w niedzielę, tylko jeśli przychody z działalności pocztowej przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.

– Celem ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jest wyeliminowanie nieprawidłowego stosowania zawartych w ustawie wyłączeń pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta – informuje kancelaria prezydenta.

Ustawa podpisana przez prezydenta rozszerza ponadto wykaz wyłączeń od zakazu handlu o placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych.

Jednak w świetle nowych przepisów, właściciel nie będzie musiał sam stawać za ladą, by otworzyć placówkę w ostatni dzień tygodnia. Może skorzystać z pomocy najbliższej rodziny, jednak jak czytamy w noweli, tacy pomocnicy nie mogą być zatrudnieni w danym miejscu.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 lutego 2022 roku.

Czytaj również: Auchan otwiera się w niedzielę. Lista sklepów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię