Wyższe podatki

0
253

Radni Góry Kalwarii podjęli uchwałę o podwyższeniu podatków od nieruchomości.

Uchwała była głosowana 27 listopada na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Za jej przyjęciem zdecydowało 18 radnych. Przeciwko było dwoje radnych z PIS: Monika Bolek i Jakub Rącz. Natomiast Andrzej Posiewka wstrzymał się od głosu. Nowe stawki podatków będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

W przypadku budynków mieszkalnych stawka za metr kwadratowy wzrośnie z 0,70 zł na 0,76 zł. Dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej stawka wzrośnie zdecydowanie bardziej, bo o 1,80 zł i będzie wynosić 21,80 zł.

Dla pozostałych budynków podatek wzrośnie z 5,40 na 6 zł, a dla budynków zajętych na świadczenia zdrowotne z 4,60 na 4,87 zł. Jeśli zaś chodzi o podatek od gruntów, do 0,40 zł wzrośnie stawka dla gruntów pozostałych i do 0,85 zł dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Dzięki wyższym stawkom do budżetu gminy ma wpłynąć dodatkowe 1,7 miliona złotych. Ma to poprawić sytuację finansową, która obecnie jest zdecydowanie trudna, między innymi z powodu mniejszych wpływów z podatku PIT (4,25 mln zł), wyższych kosztów energii elektrycznej (2,2 mln zł) i dopłat do podwyżek nauczycieli. Gmina musi również przeznaczyć ponad 3 miliony na wkład do unijnego projektu Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz uwzględnić wzrost płacy minimalnej (0,6 mln zł). Według wyliczeń przedstawionych na sesji przez burmistrza Arkadiusza Strzyżewskiego, będzie to w sumie kosztowało ponad 16,5 miliona złotych.

Niecałe dwa miliony, które gmina zyska dzięki wyższym podatkom od nieruchomości, nie rozwiążą jej kłopotów finansowych. Nadal będzie brakowało pieniędzy na inwestycje w przyszłym roku i trzeba będzie szukać dodatkowych źródeł finansowania.