Wyższe podatki

0
1349

Od przyszłego roku mieszkańcy Lesznowoli zapłacą wyższy podatek od nieruchomości. Ale nie wszyscy.

Kiedy na początku listopada przedstawiono uchwałę radnym, ci mieli dużo obiekcji. Część z nich uważała, że podatku nie powinno się podnosić, zwłaszcza, że już teraz stawki są najwyższe w powiecie. Inni z kolei byli zdania, że jeśli Gmina decyduje się na podwyżkę, powinna ona dotyczyć wszystkich, a nie obciążać tylko tych, którzy już płacą najwięcej. Zastępca wójta Lesznowoli Mirosław Wilusz wyjaśnił radnym, że podwyżka podatku od osób prawnych i budynków związanych z działalnością gospodarczą przyniesie gminie w sumie 625 tys. złotych dodatkowego dochodu.

– Jeśli podwyższymy podatek od osób fizycznych o stopę inflacji, czyli 1,8%, to gmina zyska 10-20 tys. złotych, a zakończy się to czym? Referendum w przyszłym tygodniu? – mówił Wilusz, nawiązując do trwającej zbiórki podpisów w sprawie referendum o odwołanie radnych. Uchwała została ostatecznie zdjęta z obrad sesji 8 listopada, ale dwa tygodnie później większość radnych ją poparła.

W 2020 roku stawka podatku za nieruchomość, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, wyniesie 0,95 zł/m2 (wzrost o 0,11 zł/m2). W przypadku nieruchomości niezabudowanej, przeznaczonej pod działalność usługową lub mieszkaniową będzie to 3,08 zł/m2 (wzrost o 0,06 zł/m2). Za budynki lub ich części przeznaczone pod działalność gospodarczą właściciele zapłacą 22 zł/m2 powierzchni, czyli o 0,2 zł/m2 więcej. Zwykli mieszkańcy nadal będą płacić 0,45 zł/m2 działki oraz 0,76 zł/m2 powierzchni użytkowej w budynku mieszkalnym.