Wystawa zdjęć Piaseczna z 1939 roku

1 września na rynku w Piasecznie pojawią się unikalne zdjęcia dokumentujące tragiczny okres naszego miasta – 9 i 10 września 1939 roku – kiedy to miały miejsce intensywne walki kampanii wrześniowej.
Rankiem 9 września 1939 roku Niemcy weszli do Piaseczna. Miasto zostało zajęte bez walki. Tego samego dnia do Zalesia Dolnego dotarł 54. Pułk Artylerii Lekkiej Wojska Polskiego. O zmierzchu dywizjon pułku rozpoczął marsz w stronę Warszawy lub mostu na Wiśle w Świdrach Małych. Na Niemców (na ich ciężarówki) natknęli się już na przejeździe kolejowym. Tak (w dużym skrócie) zaczęły się nocne walki z 9 na 10 września. Dużo domów w Piaseczne było drewnianych lub miało drewniane dachy. Miasto zaczęło płonąć w nocy.
Według Ewy i Włodzimierza Bagieńskich 73 budynki zostały zniszczone. Na wystawie organizowanej przez Dawida Miszkiewicza oraz Macieja Pedryca we współpracy z Biurem Promocji i Informacji Gminy pojawią się fotografie wypalonego miasta z archiwum rodzinnego Stanisława Hofmana. Dawidowi Miszkiewiczowi i Maciejowi Pedrycowi udało się jednak pozyskać z różnych źródeł zdjęcia ukazujące bardzo wiele elementów miasta. Większość z nich robiona jest przez żołnierzy niemieckich po walkach w Piasecznie. Ideą wystawy jest upamiętnienie wydarzeń z września 1939 roku w Piasecznie oraz pokazanie zdjęć miasta, którego już nie ma.

1 września na rynku w Piasecznie pojawią się unikalne zdjęcia dokumentujące tragiczny okres naszego miasta – 9 i 10 września 1939 roku – kiedy to miały miejsce intensywne walki kampanii wrześniowej.

Rankiem 9 września 1939 roku Niemcy weszli do Piaseczna. Miasto zostało zajęte bez walki. Tego same- go dnia do Zalesia Dolnego dotarł 54. Pułk Artylerii Lekkiej Wojska Polskiego. O zmierzchu dywizjon pułku rozpoczął marsz w stronę Warszawy lub mostu na Wiśle w Świdrach Małych. Na Niemców (na ich ciężarówki) natknęli się już na przejeździe kolejowym. Tak (w dużym skrócie) zaczęły się nocne walki z 9 na 10 września. Dużo domów w Piaseczne było drewnianych lub miało drewniane dachy. Miasto zaczęło płonąć w nocy.

Według Ewy i Włodzimierza Bagieńskich 73 budynki zostały zniszczone. Na wystawie organizowanej przez Dawida Miszkiewicza oraz Macieja Pedryca we współpracy z Biurem Pro- mocji i Informacji Gminy pojawią się fotografie wypalonego miasta z archiwum rodzinnego Stanisława Hofmana. Dawidowi Miszkiewiczowi i Maciejowi Pedrycowi udało się jednak pozyskać z różnych źródeł zdjęcia ukazujące bardzo wiele elementów miasta. Większość z nich robiona jest przez żołnierzy niemieckich po walkach w Piasecznie. Ideą wystawy jest upamiętnienie wydarzeń z września 1939 roku w Piasecznie oraz pokazanie zdjęć miasta, którego już nie ma.