Wróci linia 51

0
2472

Od 1 maja do końca września, w każdą sobotę, w ramach Warszawskich Linii Turystycznych, uruchomione zostanie specjalne połączenie – trasą dawnej Kolei Grójeckiej.

Pasażerowie będą mogli wsiąść do uruchamianej specjalnie na tę okazję linii 51, obsługiwanej przez zabytkowego Ikarusa. Numer linii nawiązuje do numeru linii trolejbusowej miedzy Warszawą a Piasecznem, istniejącej w latach 1983-1995. Autobus ruszy z Warszawy z przystanku Centrum, przejedzie przez pl. Unii Lubelskiej, gdzie 120 lat temu bieg swój zaczynała Kolej Grójecka. Następnie zatrzyma się na przystanku Metro Wilanowska, gdzie dawniej istniała stacja Szopy (znana później jako Dworzec Południowy), skąd do 1969 roku ruszały pociągi wąskotorowe do Piaseczna. Następnie autobus pojedzie wzdłuż dawnej linii kolejowej – ul. Puławską do stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe, gdzie pasażerowie przesiądą się do pociągu i będą kontynuować podróż do Złotokłosu wagonami. Podczas postoju w Runowie będzie czas na piknik.

– Autobus linii 51 i pociąg piaseczyńskiej wąskotorówki w ramach Warszawskich Linii Turystycznych to efekt współpracy Zarządu Transportu Miejskiego m.st. Warszawy i Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej – mówi nam Piotr Nowicki, prezes PGTKW. – Autobusy i pociągi będą kursować 1 maja, a następnie w każdą sobotę do końca września.

– Oczywiście oferta ta skierowana jest również do mieszkańców Piaseczna i okolic, na sobotni pociąg można kupić bilety dokładnie tak samo jak na pociąg niedzielny, w tej samej cenie, na naszej stronie internetowej www.kolejka-piaseczno.pl. Przejazd autobusem jest dla chętnych i wiąże z dodatkową opłatą. Dzięki Warszawskim Liniom Turystycznym rozszerzamy naszą ofertę o przejazdy w soboty, w innych godzinach niż pociągi niedzielne – dodaje Michał Duraj, wiceprezes PGTKW.

Autobus linii 51 odjedzie z przystanku Centrum w Warszawie o 13.00. Pociąg ze stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe rusza o 14.20. Powrót przewidziany jest na godzinę 17.40.

– Liczymy, że dzięki Warszawskim Liniom Turystycznym więcej mieszkańców Warszawy dowie się o naszej kolei wąskotorowej i jej nierozerwalnym związku z Warszawą – mówi Michał Duraj. – Zachęcamy również mieszkańców Piaseczna do zapoznania się z ofertą WLT, która jest niezwykle bogata.

Warszawskie Linie Turystyczne w sezonie wiosenno-letnim uruchamiane są od wielu lat. W ramach WLT można popłynąć statkiem z Warszawy do Serocka: Wisłą, przez śluzę i kanał Żerański, jezioro Zegrzyńskie. Można przeprawić się na drugą stronę Wisły promem. To również zwiedzanie Warszawy zabytkowymi autobusami i tramwajami. Wszystkie te atrakcje cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a na statek do Serocka trzeba rezerwować bilety z dużym wyprzedzeniem. W tym roku w Warszawskich Liniach Turystycznych do rejsów statkami i promami, zwiedzania miasta zabytkowymi autobusami i tramwajami dołączają pociągi piaseczyńskiej wąskotorówki!