Woda szkodzi?

2028

Kilkuset mieszkańców Lesznowoli skarży się na niepokojące objawy skórne. Ich zdaniem winna jest woda. LPK zapewnia, że jakość wody jest stale kontrolowana.

Na jednym z lokalnych forów mieszkańcy wymieniają się informacjami na temat pojawiających się w ciągu ostatnich dwóch tygodni uczuleń. Nadmiernie wysuszona, podrażniona, swędząca, zaczerwieniona skóra to najczęstsze objawy. Mieszkańcy wiążą je z korzystaniem z wody dostarczanej przez Lesznowolskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Część osób twierdzi, że niekiedy woda miała też specyficzny, nieprzyjemny, chemiczny zapach.

– Żadne balsamy i kremy nie pomagają – mówi jedna z mieszkanek. – Nigdy nie miałam tak podrażnionej skóry.

Uczulenia pojawiają się też u dzieci. Skargi płyną z miejscowości w różnych częściach gminy, nie dotyczą więc tylko jednej stacji. Odkąd mamy do czynienia z epidemią i jednym z najważniejszych zaleceń jest częste mycie i odkażanie rąk, większość osób ma przesuszoną, czy nawet podrażnioną skórę. Dotyczy to zwłaszcza osób ze skłonnością do alergii. Jednak w tym wypadku mieszkańcy wskazują, że problem nie dotyczy tylko często mytych dłoni, ale również innych obszarów skóry.

Na skargi zareagowało 6 kwietnia LPK. Władze spółki zapewniają, że wszystkie obiekty uzdatniające zostały sprawdzone i pracują bez żadnych zakłóceń technologicznych.

– Do procesów uzdatniania wody nie stosujemy żadnych środków chemicznych, które mogłyby mieć negatywny wpływ na jakość wody – czytamy w komunikacie. LPK podkreśla, że woda dostarczana z wszystkich ośmiu stacji uzdatniania wody na terenie gminy Lesznowola spełnia normy WHO i Ministerstwa Zdrowia oraz jest systematycznie kontrolowana w sanepidzie. Spółka zobowiązała się jednak w związku ze skargami do wzmożenia kontroli stacji uzdatniania oraz przyspieszenia terminu kolejnych badań jakości wody.

– Szanowni Państwo, obecnie mamy  trudny czas, jednakże robimy wszystko, by zapewnić Państwu (i sobie – bo też jesteśmy mieszkańcami tej gminy) maksimum bezpieczeństwa poprzez zapewnienie dostawy do naszych domów odpowiedniej jakości wody oraz odbioru ścieków w sposób ciągły i niezawodny – zwróciła się do mieszkańców prokurent LPK Aldona Ruszczyk.