Willa Gryf zaprasza mieszkańców

0
102

Odrestaurowana Willa Gryf dziś otworzyła swoje wnętrza dla mieszkańców. Swoją działalność w nowym miejscu zainaugurowały biblioteka i świetlica środowiskowa.

W poniedziałek 3 lutego odnowiony budynek został udostępniony mieszkańcom. W przestronnych pomieszczeniach na parterze zabytkowego budynku umieszczono liczący ok. 15 tys. woluminów księgozbiór, który dotąd znajdował się w wynajmowanych pomieszczeniach przy ul. Sobieskiego 5.

– Wzbogacono go o nowości – literaturę anglojęzyczną i audiobooki, a dzięki nowej ekspozycji książek na półkach, czytelnicy mają do nich łatwy dostęp. Własne sekcje, oraz pomieszczenia, otrzymały literatura, książki dla młodzieży i dla najmłodszych – czytamy na stronie internetowej gminy. Czytelnicy mają też do dyspozycji stanowiska komputerowe w oszklonej werandzie z widokiem na zadrzewioną działkę. Jest też odrębne miejsce na spotkania autorskie, zajęcia dla dzieci lub spotkania seniorów. Biblioteka przy ul. Sobieskiego 13 zaprasza od poniedziałku do piątku w godz.12.00–20.00.

fot. UMiG Konstancin-Jeziorna


Świetlica środowiskowa przeprowadziła się do Gryfa z ul. Sobieskiego 6. Mieszkańcy mają teraz do dyspozycji przestronne pomieszczenia z nowymi meblami, wyposażeniem oraz sprzętem do nauki i zabawy, a nawet aneks kuchenny.

– W końcu mamy swoje miejsce – mówi z Małgorzata Pietrzak,  koordynatorka świetlicy. – Cieszymy się, że właśnie w tej przepięknej willi otrzymaliśmy całe piętro, co pozwala w sposób wygodny i bezpieczny organizować nam zajęcia i pobyt dla dzieci.

Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku. W godz. 13.00–18.00 nawet 25 dzieci może tu odrabiać lekcje, uczestniczyć w zajęciach z plastyki lub rytmiki, zagrać w ping-ponga czy w bilard. Dla spragnionych rozrywki jest także telewizor z konsolą Xbox. Wszystko pod czujnym okiem trzech wychowawczyń, które służą pomocą w nauce, rozmową czy poradą.

Pierwsze piętro willi należy do Konstancińskiego Domu Kultury, który już wkrótce otworzy tutaj swoją filię. W salach o łącznej pow. ok. 200 m kw. prowadzone będą zajęcia i warsztaty zarówno dla dzieci dorosłych.

Zakończona inwestycja, której koszt wyniósł ok. 6,8 mln zł, obejmowała także zagospodarowanie terenu wokół zabytku. Na liczącej 6 tys. m kw. działce powstała przestrzeń służąca wspólnej rekreacji i integracji. Znalazła się tu siłownia plenerowa oraz nowoczesny plac zabaw.  nie tylko mieszkańców os. Grapa, ale całego Konstancina-Jeziorny. W cieniu drzew można poćwiczyć na siłowni plenerowej i odpocząć na ławeczce. Jest też nowoczesny plac zabaw dla dzieci.