We wtorek zgasną latarnie

0
1254

Wyłączenie miejskiego oświetlenia to forma protestu przeciwko wetowaniu przez Polskę unijnego budżetu. Centrum miasta pogrąży się w ciemnościach 1 grudnia.

Akcję protestacyjną polegająca na wyłączeniu miejskich latarni zaproponował prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Pomysł podchwyciły inne miasta, przede wszystkim te zrzeszone w Unii Metropolii Polskich (Warszawa, Wrocław, Szczecin, Rzeszów, Poznań, Łódź, Lublin, Kraków, Katowice, Gdańsk, Bydgoszcz, Białystok).

Ciemność jako symbol

Latarnie mają zostać wyłączone o godzinie 17.00. Zaciemnienie ma potrwać godzinę. W akcję włączy się również Piaseczno.

– Wyłączymy latarnie przy głównych ulicach w centrum miasta – powiedział nam burmistrz Daniel Putkiewicz. Ciemno będzie na ul. Puławskiej od ul. Jana Pawła II i na Kościuszki do ul. Sienkiewicza. Latarnie zgasną również na pl. Piłsudskiego oraz Skwerze Kisiela.

W ten sposób samorządy protestują przeciwko działaniom polskiego rządu zmierzającym do zablokowania środków unijnych. Większość krajów Unii Europejskiej zdecydowała się na to, aby w najnowszym budżecie na lata 2021-2027 powiązać wypłacanie środków z przestrzeganiem praworządności. Rozwiązaniu temu sprzeciwiają się stanowczo Polska i Węgry, które zapowiedziały, że w razie przyjęcia nowych rozwiązań prawnych zdecydują się na zawetowanie całego budżetu UE, do którego przyjęcia potrzebna jest jednomyślność wszystkich państw członkowskich.

Samorządom grozi poważny kryzys

Dodatkowym argumentem są niekorzystna dla samorządów zmiany w zakresie udziału w podatkach PIT i CIT. W tej sprawie głos zabrał Zarządu Stowarzyszenia Samorządy dla Polski.

– Z całą mocą stwierdzamy, że społeczności samorządowe, bez dostępu do narzędzi finansowych, w tym środków z PIT i CIT oraz dostępu do środków unijnych, nie poradzą sobie same w warunkach niestabilnej polityki finansowej, szczególnie w sytuacji, kiedy trzeba będzie podjąć pracę nad odbudową potencjału społeczno-gospodarczego po kryzysie wywołanym pandemią Sars-Cov2 – czytamy w liście otwartym skierowanym do samorządów.

Czytaj także: Kolejne doświetlone przejścia

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię