Wciąż trwają poszukiwania pytona

W sobotę 7 lipca Służba Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Animal Rescue Polska (SORZ) otrzymała zgłoszenie o znalezieniu wylinki węża w okolicach Gassów i Cieciszewa.

Patrol SORZ znalazł ponad 5 metrową wylinkę pytona tygrysiego.

– Ekspert określił ją jako wylinkę dorosłego pytona tygrysiego. Wylinka jest świeża więc wąż jest wygłodniały i może być agresywny. Służba Ochrony i Ratownictwa Zwierząt powiadomiła lokalne służby oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Istnieje możliwość, że jest to bezmyślny dowcip hodowcy węży, który podrzucił wylinkę swojego pupila nad brzeg Wisły. Do czasu potwierdzenia tego scenariusza zakładamy, iż zagrożenie jest realne i podejmujemy codzienne próby znalezienia węża – informuje SORZ.

Akcja poszukiwawcza trwa już 5 dzień. Dzisiaj ropozczęła się o 4.30 rano, ponieważ wędkarz w okolicach Otwocka zgłosił we wtorek wieczorem, że widział węża, który rzucał się na bobra. Chociaż służby tego nie wykluczają, faktem jest, że nie znaleziono żadnych śladów pytona po otwockiej stronie Wisły.

– Wąż się może przemieszczać, może też pewną odległość przepłynąć pod prąd, jednak należy zwrócić uwagę, że niekoniecznie ma po co. W okolicy gdzie znaleźliśmy wylinkę, pyton ma cień, słońce, pożywienie, czyli ptaki czy małe bobry. Dlatego sprawdzamy takie sygnały jak wędkarza z Otwocka, ale kontynuujemy poszukiwania na terenie gminy Konstancin-Jeziorna – mówi nam Dawid Fabjański. – Kiedy uda nam się go znaleźć, odłowimy go i przekażemy do specjalnego ośrodka.

Policja apeluje o powstrzymanie się od przebywania i spacerów nad brzegiem Wisły, a szczególnie pomiędzy miejscowościami Ciszyca- Gassy i Cieciszew.

-W akcję poszukiwawczą zaangażowana jest Służba Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Animal Rescue Polska, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Piasecznie, Gminne Centrum Kryzysowe Konstancin Jeziorna, Piaseczyński WOPR, Ochotnicza Straż Pożarna, Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie, ekipa terenowa „turyści4x4.pl”, koło wędkarskie nr 12, Policja Rzeczna, ekipa z dronem – informuje Animal Rescue.