Wciąż można składać projekty do Budżetu Obywatelskiego Powiatu

0
279

Trwa druga edycja Budżetu Obywatelskiego Powiatu Piaseczyńskiego. Projekty do budżetu partycypacyjnego na 2021 można składać do 16 lipca.

W tym roku Rada Powiatu przeznaczyła na Budżet Obywatelski 370 tys. zł, które zostały równo podzielone na pulę powiatową i gminną – po 185 tys. zł każda. Pula gminna została podzielona zgodnie z liczbą mieszkańców poszczególnych gmin. Najwięcej, bo 84 tys. zł maja do wykorzystania mieszkańcy Piaseczna, Lesznowoli i Górze Kalwarii przypadło po 27 tys. zł., Konstancin-Jeziorna ma do wydania 25 tys. zł a gminy Prażmów i Tarczyn po 11 tys. zł.

Projekty najlepiej składać online

Projekty można składać od 16 czerwca do 16 lipca poprzez stronę powiat-piaseczynski.budzet-obywatelski.org oraz w formie papierowej na formularzu dostępnym na stronie internetowej. Można go dostarczyć do urzędu osobiście lub wysłać pocztą.

Dedykowana budżetowi strona pozwoli prezentować projekty z pełnym opisem, galerią zdjęć i lokalizacją na mapie. Poza tym jest ona zintegrowana z popularnymi serwisami społecznościowymi, co ułatwi wnioskodawcom promocję swoich projektów wśród znajomych. Wnioskodawca będzie miał także możliwość wydrukowania plakatu reklamującego swój projekt – zapowiada Biuro Promocji Powiatu Piaseczyńskiego. – Z uwagi na trwającą w kraju epidemię nie będziemy w tym roku wymagać list poparcia projektu.

Głosowanie online i na papierze

W tym roku projekty mogą składać również organizacje pozarządowe. A głosowanie odbędzie się drogą elektroniczną, choć osoby, które będą chciały zagłosować w formie papierowej, będą mieli taką możliwość poprzez osobiste dostarczenie karty do starostwa. W wyjątkowych sytuacjach mieszkańcy, którzy mają trudności z poruszaniem się i nie mogą zagłosować elektronicznie, będą mieć możliwość przekazania karty do głosowania przedstawicielowi starostwa w miejscu zamieszkania głosującego. Ważne aby pamiętać, że głosujący musi zgłosić taką potrzebę w starostwie (telefonicznie lub emailem) od 1 do 7 września br. Bez zmian natomiast pozostaje konieczność dołączenia zgody opiekuna jeżeli głosujący ma od 13 do 18 lat. Na stronie powiat-piaseczynski.budzet-obywatelski.org bez logowania będzie można przejrzeć projekty zakwalifikowane do głosowania. Głosowanie potrwa od 2 do 16 września. Ogłoszenie wyników nastąpi do 16 października.

Zgłaszane projekty muszą dotyczyć zadań własnych powiatu. Poza tym muszą być zgodne z prawem, nie wymagać wnoszenia dodatkowych opłat przez osoby korzystające z danego przedsięwzięcia i dostępne dla wszystkich mieszkańców powiatu. I co bardzo ważne, ich realizacja musi się zamknąć w jednym roku budżetowym.

Czytaj także: 25 milionów do wydania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię