W nowy rok z opłatami

0
321

Od stycznia kupcy handlujący na kalwaryjskim targowisku znów muszą wnosić opłaty za miejsce na placu.

W ubiegłym roku, w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, samorządy miały możliwość zwolnienia kupców z opłaty targowej. Na taki krok zdecydowały się m.in. władze Góry Kalwarii, które zrezygnowały z pobierania tzw. placowego. Teraz jednak opłaty wróciły. – Wprowadzenie całkowitego zwolnienia z opłaty targowej na cały 2021 rok dała gminie możliwość ustawa z 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Zapisy dotyczące opłaty targowej obowiązywały do końca 2021 r. – tłumaczą władze gminy.

Decyzja o powrocie do pobierania opłat nie spodobała się części kupców. Niektórzy zwracają uwagę, że gmina każe płacić, tymczasem warunki na targowisku są coraz gorsze. Rzeczywiście, temat rewitalizacji placu targowego ciągnie się już od kilku lat. Udało się wykonać kilka ważnych kroków w kierunku inwestycji, jednak do finiszu jeszcze daleka droga.

Przygotowujemy projekt targowiska. To trwa, ponieważ gmina najpierw wynegocjowała, a następnie zakupiła dwie działki, które pozwolą powiększyć targowisko, a w zasadzie przenieść je pomiędzy ulice Mariańską a projektowaną Papczyńskiego. To pozwoli uporządkować handel, zwiększyć znacząco liczbę miejsc parkingowych i zapewnić bezpieczeństwo na ul. Mariańskiej – przedstawia gmina.

Istotną rolę w przebudowie targowiska odgrywa również budowa wspomnianej ul. Papczyńskiego. Droga ma bowiem zapewnić lepszą komunikację z placem, a przede wszystkim udrożnić ul. Mariańską, często blokowaną przez kierowców, którzy zatrzymują się przy ulicy „tylko na chwilę”, żeby zrobić zakupy.

W tym roku w budżecie gminnym na modernizację targowiska zabezpieczono kwotę 555 tys. zł, dodatkowo władze Góry Kalwarii liczą, że uda się pozyskać na ten cel dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Zgodnie z Wieloletnią Prognozą Finansową, inwestycja powinna zostać zakończona w tym roku.

Czytaj również: Gdzie powinno i może powstać targowisko?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię