W niedzielę druga tura wyborów. Nie wszyscy muszą stać w kolejce

0
511

W niedzielę 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Seniorzy, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w pierwszej kolejności.

Podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich do części lokali, zwłaszcza w godzinach porannych, ustawiały się spore kolejki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia osoby powyżej 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do lat 3, a także osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz te, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie, będą miały w najbliższą niedzielę pierwszeństwo w oddaniu głosów w lokalach wyborczych.

Reżim sanitarny w lokalach wyborczych

Lokale będą otwarte w godzinach od 7.00 do 21.00. Podobnie jak w pierwszej turze obowiązują specjalne zasady związane z trwającym stanem epidemii. W lokalu wyborczym musimy zachowywać dwumetrowy dystans i używać maseczki. Powinniśmy też zdezynfekować ręce przy wejściu. Warto też mieć własny długopis lub jednorazowe rękawiczki. Lokal powinien być wietrzony, co najmniej przez 10 minut co godzinę. Komisja ma również obowiązek dezynfekować powierzchnie, których dotykają wyborcy.

W lokalu wyborczym otrzymamy kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów na prezydenta. Aby oddać ważny głos należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Warto sprawdzić czy nasza karta do głosowania posiada dwie pieczęcie – PKW oraz Obwodowej Komisji Wyborczej.

Zachęcamy do wzięcia udziału w wyborach. Warto powalczyć o frekwencyjny rekord, który udało się pobić 28 czerwca. Rekordowa frekwencja, poza satysfakcją, może też gminom przynieść wymierne korzyści. Pisaliśmy o tym przed dwoma tygodniami – Głos na wagę przyszłości.

Czytaj także: Powiat głosuje na Trzaskowskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię