W jaki sposób w tym roku uczniowie odbiorą świadectwa?

0
352

W piątek uczniowie kończą rok szkolny. Decyzję o tym czy i w jaki sposób odbiorą swoje świadectwa, podejmują dyrektorzy szkół.

Koniec zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach zgodnie z planem będzie miał miejsce 26 czerwca. Tradycyjnie w ostatnim dniu odbywa się uroczyste zakończenie roku szkolnego, podczas którego uczniowie odbierają świadectwa i nagrody. W związku z tym, że decyzją rządu szkoły pracują w trybie zdalnym aż do wakacji, narodził się problem wydawania uczniom świadectw. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie podjęło decyzji dającej konkretne wytyczne w tym względzie.

– Po stronie dyrektora szkoły pozostaje decyzja o formie i terminie wydania świadectw uczniom. Mając na uwadze obowiązujące ograniczenia spowodowane epidemią, w tym ograniczenie stacjonarnej pracy szkół i placówek, dyrektor może ustalić odbiór świadectw w trybie indywidualnym – informowała na początku czerwca rzeczniczka MEN Anna Ostrowska. – Może on wyznaczyć godziny odbioru świadectw dla danej klasy czy grupy uczniów. Jest możliwość, aby uczeń odebrał swoje świadectwo również w innym dniu. Wszystko zależy od tego, jak wielu uczniów liczy dana szkoła.

Tym samym odpowiedzialność spadła na dyrektorów poszczególnych placówek. Swoje rekomendacje mogły wydać organy prowadzące, ale ostateczna decyzja należała do dyrektora. W Piasecznie władze gminy rekomendowały przekazanie w dniu 26 czerwca świadectw ósmoklasistom, którzy potrzebują ich przy rekrutacji, oraz ewentualnie zorganizowanie na życzenie rodziców pożegnania klas trzecich ze swoimi wychowawcami. Oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dyrektorzy decyzje w sprawie formy i terminów odbioru świadectw podjęli dopiero w ostatnich dniach. Wcześniej zajęci byli bowiem organizacją matur oraz egzaminów ósmoklasisty w reżimie sanitarnym. W większości szkół powstał harmonogram umożliwiający odbiór świadectw poszczególnym klasom w najbliższy piątek. Uczniowie w miarę możliwości mają korzystać z odrębnych wejść, boisk, hal sportowych, stołówek czy patio. W niektórych wypadkach świadectwa będą wydawane przez drzwi czy okna balkonowe. W jednej z lesznowolskich szkół dyrektor zdecydował, że świadectwa odbiorą tylko ósmoklasiści, a pozostałe trafią do arkuszy i zostaną wydane uczniom w dniu ich powrotu do szkoły. Szczegółowe informacje o sposobie i terminie odbioru dokumentów zostały przekazane rodzicom i uczniom poszczególnych szkół.

Wszystkim uczniom życzymy zdrowia i udanego wypoczynku. Choć w tym roku wielu z nich tęskni za powrotem w szkolne mury. Miejmy nadzieję, że będzie to możliwe już 1 września 2020 r.

Czytaj także : Lato w mieście

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię