W dawnej remizie OSP powstanie Instytut Sztuki im. Józefa Wilkonia

0
377

Burmistrz Daniel Putkiewicz i przedstawiciele fundacji Arka podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia w Piasecznie Instytutu Sztuki im. Józefa Wilkonia.

O pomyśle stworzenia w mieście przestrzeni dla twórczości Józefa Wilkonia mówi się już od kilku lat. Pierwotnie na taki cel miała zostać przeznaczona część rewitalizowanej właśnie Starej Plebanii. Pojawiały się również pogłoski, jakoby dzieła Mistrza miały zagościć w Poniatówce. Ostatecznie jednak wybór padł na dawną remizę OSP przy ul. Puławskiej 3.

We wtorek 5 października burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz spotkał się z artystą i szefową fundacji Blanką Wyszyńską-Walczak. Podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Instytutu im. Józefa Wilkonia. Zgodnie z jego zapisami, gmina udostępni cały obiekt fundacji Arka im. Józefa Wilkonia.

– Instytut, który powstanie w remizie, nie będzie de facto muzeum – zaznacza Putkiewicz i wyjaśnia, że placówka ma pełnić funkcje edukacyjno-wystawowe. Jednocześnie podkreśla, że ostateczny kształt Instytutu jeszcze nie jest ustalony. – Podpisanie listu intencyjnego to dopiero początek drogi – mówi nam Putkiewicz. – Kolejnym etapem będą rozmowy o zagospodarowaniu przestrzeni wewnątrz dawnej remizy.

Zabytkowa strażnica OSP nie będzie zresztą jedynym punktem, w którym będą eksponowane dzieła Wilkonia. Jego dorobek obejmuje również znacznych rozmiarów rzeźby, na które w zamkniętych pomieszczeniach będzie zwyczajnie zbyt mało miejsca. Dlatego też duże dzieła Mistrza prawdopodobnie w przyszłości zagoszczą w parku miejskim, w obrębie zespołu pałacowego.

Czytaj także: Miasto Wilkonia. Piaseczno ma swojego Mistrza

Brama do Rynku

Jak mówi nam burmistrz Piaseczna, rewitalizacja samego budynku dawnej remizy to tylko część planów. Gmina zamierza również zagospodarować teren wokół zabytku. Udało się już porozumieć z parafią św. Anny, do której należy część skweru położonego przy skrzyżowaniu ulic Puławskiej i Jana Pawła II. Docelowo remizę ma okalać zieleń. Pojawią się tu drzewa, staną również ławki i inne elementy małej architektury. Co istotne, gmina wymieni również nawierzchnię na podobną do tej, którą wyłożony jest Rynek. – Chcemy, by to miejsce stanowiło swoistą „bramę do Rynku”, żeby ta historyczna przestrzeń centrum miasta zaczynała się już tutaj – opisuje Putkiewicz.

Planowo rewitalizacja remizy ma się zakończyć wiosną przyszłego roku. Władze gminy chciałyby, aby do tego czasu gotowe było również jej otoczenie.

Czytaj również: Bajki o Piasecznie i zwierzakach Wilkonia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię