Urzecki dom ludowy już gotowy

0
167

 

Zakończyła się budowa domu ludowego w Kępie Okrzewskiej. W budynku będzie się mieścić muzeum Urzecza.

Nowy, dwukondygnacyjny budynek w stylu olęderskim powstał w miejscu dawnej szkoły. Już wkrótce otwarte tu zostanie muzeum Urzecza, jako element szerszego projektu pod nazwą Park Tematyczny Urzecze. W ramach projektu mają również powstać m.in. tradycyjna zagroda, karczma czy wiaty edukacyjne. Całość ma służyć propagowaniu wiedzy o regionie.

Wybór Kępy Okrzewskiej na siedzibę domu ludowego i muzeum regionu nie był przypadkowy. Miejscowość wcześniej nosiła nazwę Kępa Olęderska i była jedną z największych osad olęderskich na naszych terenach. Tu mieści się odnowiony w latach 90. cmentarz osadników, którzy założyli miejscowość. Nieopodal przebiega również trytwa – charakterystyczna dla Urzecza droga prowadząca nad Wisłę.

Budynek muzeum został wykonany z uwzględnieniem elementów urzeckiej architektury. Mamy więc dwuspadowy dach kryty drewnianym gontem, pionowe odeskowanie szczytu, od frontu zaś powstał wsparty na słupach ganek. Obiekt ma służyć nie tylko promowaniu kultury i tradycji regionu, ale również stanowić miejsce integracji dla lokalnej społeczności.

– Na parterze znajdą się sala konferencyjna, siłownia, toalety oraz kotłownia. Na piętrze będą się natomiast mieściły sala wystawiennicza oraz magazyny na eksponaty nowego muzeum regionalnego tradycji i kultury Urzecza, które z pewnością przyciągnie zwiedzających także spoza naszej gminy – opisują inwestycję urzędnicy. Zagospodarowano również teren wokół budynku. Powstał tu niewielki parking, zadbano również o stojaki na rowery. Wykonano również nasadzenia drzew, a wiosną ma pojawić się także trawnik.

Budowa muzeum trwała blisko dwa lata i kosztowała ok. 2,7 mln zł. Aktualnie trwają formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie obiektu. Oficjalne otwarcie powinno nastąpić już wkrótce, jednak w związku z trwającym zagrożeniem epidemicznym nie są planowane żadne uroczystości.

Czytaj również: Urzecki haft dziedzictwem kulturowym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię