Tu zaszła zmiana – kamienica Bendera

0
1634

Prezentujemy kolejne zdjęcia w cyklu „Tu zaszła zmiana”. Na pierwszym planie ulica Kościuszki, na drugim kamienica Bendera, obecnie Przystanek Kultura.

Na zdjęciu trwa układanie bruku na ul. Kościuszki. Po prawej stronie, na drugim planie, widać kamienicę Bendera z adresem pl. Józefa Piłsudskiego 9, czyli rynek.

Maj 1958 Fot. Romuald Broniarek, zbiory Ośrodka KARTA

Kamienica ta powstała pod koniec lat 30. XX w. Należała do Bajli i Izraela Bender. W czasie wojny był tu sklep dla Niemców i siedziba żandarmerii. Po II wojnie mieściło się w nim Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Od 1969 r. przez kilka dekad komenda MO z biurem paszportowym. Od strony zachodniej kamienicy znajdowały się drzwi, które były wejściem do biura paszportowego. Od wczesnego poranka ustawiały się tu potężne kolejki obywateli PRL. Za czym kolejka ta stała? – „po paszport, po paszport”. Tu decydowały się losy tych, którzy marzyli o wyjeździe za granicę. Często dostawali odpowiedź odmowną, a uzasadnienie brzmiało – „odmowa z ważnych przyczyn państwowych”.

Początek XXI wieku to czas gruntownych zmian – komenda policji przeniosła się z kamienicy do nowego gmachu przy ul. Kościelnej. Sam budynek przy pl. Piłsudskiego po gruntownym remoncie stał się siedzibą Przystanku Kultura, z neonowym pegazem autorstwa Józefa Wilkonia witającym przechodniów.

Przystanek Kultura

Kilka lat później między siedzibą Urzędu Gminy a Przystankiem Kultura powstał Zakątek Kultury.

Czytaj także: Tu zaszła zmiana – mostek w parku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię