Trudny rok 2020 podsumowuje starosta Ksawery Gut

0
445

W związku ze zbliżającym się końcem trudnego roku 2020, poprosiliśmy włodarzy gmin i powiatu o krótkie podsumowanie ostatnich 12 miesięcy oraz podzielenie się planami i obawami związanymi z nadchodzącym rokiem 2021.

Starosta piaseczyński Ksawery Gut

Co było najtrudniejsze dla Pana w 2020 roku?

To był trudny rok. Przyszło nam wszystkim mierzyć się z czymś, czego nikt nie znał. Najtrudniejsza była niepewność tego, co będzie jutro, za tydzień czy za pół roku. Musieliśmy poradzić sobie z pracą zdalną urzędników, z obsługą mieszkańców.

Spadł na nas obowiązek zorganizowania zdalnej nauki w szkołach. Ogromny strach czy w naszych Domach Pomocy Społecznej też będzie tak dramatyczna sytuacja, jaką widzieliśmy w telewizji.

Nie wiedzieliśmy też, jak spadną dochody powiatu, które w kwietniu były o połowę niższe niż w zeszłym roku. W związku z tym pojawiły się obawy co uda się zrealizować, a czego nie.

Czytaj także: Rekordowe janosikowe

Największy sukces 2020?

Dużym sukcesem na pewno jest to, że udało się wykonać zaplanowane inwestycje – to ważne, bo ludzie latami czekają na przebudowę dróg, niebezpiecznych skrzyżowań. Odkładanie takich inwestycji oznacza ileś wypadków więcej, czasem niestety śmiertelnych.

Wybudowaliśmy trzy nowe ronda w Bobrowcu, Kuleszówce i Krupiej Wólce, a także wiele kilometrów chodników oraz nowej nawierzchni jezdni na terenie całego powiatu.

Co będzie największym wyzwaniem w 2021? Jakie ma Pan obawy związane z nowym rokiem?

Wraz z przyjściem nowego roku ta niepewność nie zmniejsza się. Nauczyliśmy się funkcjonować w nowej rzeczywistości, ale dalej nie wiemy, kiedy i czy w ogóle wrócimy do tej starej. Jesteśmy odpowiedzialni za funkcjonowanie online szkół specjalnych i średnich, a przede wszystkim za jakość nauczania młodych ludzi. Ale także za zdrowie i życie starszych osób w naszych domach opieki. Ja jestem odpowiedzialny za funkcjonowanie urzędu, ale też za bezpieczeństwo naszych pracowników. To są największe obawy i jednocześnie priorytety na 2021 rok – bezpieczeństwo oraz zdrowie i życie ludzi.

Jakie zadanie jest dla Pana priorytetowe w 2021?

Uważam, że jako powiat musimy realizować wszystkie zaplanowane inwestycje, bo właśnie tego oczekują od nas mieszkańcy. Mimo rosnącego janosikowego, nieotrzymania finansowania z rządowego programu inwestycji lokalnych, zapewne spadku dochodów, musimy to wszystko wykonać a plan jest ambitny. Wciąż chcemy usprawniać obsługę mieszkańców również jako e-urząd. Damy radę!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię