Tańsze bilety

Od 1 września w trzech gminach naszego powiatu będą obowiązywały tańsze bilety w ramach oferty ZTM Warszawa+.

 

Gmina Konstancin-Jeziorna wprowadziła wraz z ZTM dla swoich mieszkańców I strefę biletową. Jak wielokrotnie pisaliśmy, w gminach tzw. kolejowych, czyli takich, przez które przejeżdża pociąg, na który obowiązują bilety ZTM, nie da się jednak tego zrobić, ze względu właśnie na wspólny bilet z Kolejami Mazowieckimi.

Do takich gmin należą Piaseczno, Lesznowola oraz Góra Kalwaria.

ZTM w porozumieniu z gminami z aglomeracji warszawskiej rozszerzył dotychczasowa ofertę biletów metropolitalnych. Nowe porozumienie zakłada trzy poziomy dofinansowania zakupu biletu przez gminy i trzy rodzaje biletów: „Bilet Warszawa+1”, „Bilet Warszawa+2” oraz „Bilet Warszawa+3”, w zależności od opcji wybranej przez samorządy.

Pierwszy z nich przewiduje obniżkę ceny biletu m.in. 30-dniowego, obejmującego dwie strefy, ze 180 złotych na 166 zł; drugi próg obniży cenę do 150 zł, a trzeci – do 120 zł.

– Dzięki porozumieniom zawieranym między Warszawą a podwarszawskimi gminami, mieszkańcy aglomeracji mają dostęp do największej w Polsce zintegrowanej sieci komunikacyjnej, obejmującej: tramwaje, autobusy, metro, pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej, autobusowe linie dowozowe typu „L” a także – w ramach Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD – pociągi Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej – informuje ZTM. – I to wszystko w ramach jednego biletu Warszawskiego Transportu Publicznego.

Lesznowola zdecydowała się na pierwszy próg i tak mieszkańcy gminy za 30 dniowy bilet normalny imienny na dwie strefy, zapłacą 166 zł, czyli 14 zł mniej. Mieszkańcy gmin Piaseczno i Góra Kalwaria natomiast skorzystają z trzeciej opcji i będą płacić tylko 120 zł, czyli 60 zł mniej.