Taniec śmierci na zamku

0
606

Śmierć pojawi się na zamku w Czersku w najbliższą niedzielę (5 lipca) o godz. 16. Przy akompaniamencie muzyki z XV wieku, będzie rozmawiała z Mistrzem Polikarpem.

Spektakl „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią”, który zostanie zaprezentowany na zamku, jest średniowieczną formę teatralną. Towarzyszyć będzie mu muzyka wykonywana na kopiach instrumentów historycznych, takich jak: lira korbowa, viel, lutnia, fidel, flety podłużne i cornamusy. Zagrają artyści z Zespołu Instrumentów Dawnych „Alta”. Będzie to pierwsze z cyklu spotkań z muzyką dawną MUSICA VIVA! zorganizowanych przez Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii.

– Muzyka towarzyszyła ludziom od zawsze, na co dzień i od święta, na wojnie i w czasie pokoju – opowiada Halina Świrska, koordynatorka działań edukacyjnych na zamku. – Taka właśnie muzyka wykonywana przez różne zespoły muzyki dawnej na replikach instrumentów historycznych, będzie rozbrzmiewała podczas wieczornych koncertów na zamkowym dziedzińcu.

Uśmiechnięta śmierć i Mikołaj Rej

Spektakl „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią” to typowy przykład ars moriendi. Ma oswoić człowieka z tym, co nieuniknione i przygotować go na moment odejścia.

To moralitet, w którym – według średniowiecznej tradycji – o naturę człowieka walczą dwie siły – dobro i zło, co we współczesnym świecie już nie jest tak oczywiste. Do refleksji inspiruje sama postać Śmierci, która w swojej zarozumiałości i złośliwości bywa urokliwa. Nie powstrzymuje się od kpin i docinek. Nie w głowie jej rola straszliwej ręki sprawiedliwości i wzbudzanie lęku wśród ludzi. Na wszystkich rycinach przedstawiających dance macabre jest przecież uśmiechnięta.

Pretekstem do wystawienia sztuki jest odkrycie, którego dokonał w lipcu 2018 roku profesor Wiesław Wydra z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Polonista odnalazł nieznane dotąd drukowane wydanie utworu, pochodzące z 1542 roku, które zachowało się w całości. Jego autorem jest prawdopodobnie Mikołaj Rej. Dotąd niepełny tekst dzieła znany był jedynie z pochodzącego z ok. 1463 roku i zaginionego w czasie II wojny światowej rękopisu Biblioteki Seminaryjnej w Płocku.

Lutnie, szałamaje, pomorty

Muzyka w spektaklu będzie integralną częścią dzieła. Będzie miała charakter ilustracyjny – stanowiąc tło a zarazem dopowiadając to, czego nie jest w stanie wyrazić słowo. Podczas spektaklu zabrzmią utwory kompozytorów skupionych wokół szkoły burgundzkiej takich jak Guillaume Dufay, Nicolas Greno czy Gilles Binchois, a także polskiego kompozytora i poety – Piotra z Grudziądza.

Zespół Instrumentów Dawnych „Alta” to jeden z czołowych zespołów historycznych w Polsce. Zajmuje się promowaniem muzyki dawnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiego i europejskiego renesansu. Skupia profesjonalnych muzyków specjalizujących się w wykonywaniu muzyki świeckiej i religijnej XV-XVII wieku.

Od początku istnienia związany z Zamkiem Lubelskim. Stopniowo rozszerzał swoją działalność, a dziś z powodzeniem koncertuje w całej Polsce i zagranicą. Brał udział w polskich i światowych festiwalach (m.in. Knight’s Festival w Izraelu, Salezjańskie Lato w Przemyślu czy Festiwal im. Piotra z Grudziądza). Jego członkowie koncertowali m.in. we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Meksyku i Ekwadorze.

Artyści podczas koncertów prezentują słuchaczom brzmienie dawnych instrumentów, takich jak: lutnie, szałamaje, pomorty, harfa, cornamuse, viola da gamba, flety, fidel i lira korbowa. Nie do przecenienia jest również brzmienie najwyższego głosu męskiego – kontratenora Mateusza Adama Baryły.

 

„Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią”

reżyseria: Jan Korwin-Kochanowski

kierownictwo muzyczne: Agnieszka Szwajgier

5 lipca (niedziela), godz. 16, Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku

Cena biletu: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy

Czytaj także: weekend na zamku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię