Szykują się zmiany w liniach L

0
2481

Trwa przetarg na nowego operatora linii L dla gmin Piaseczno i Konstancin-Jeziorna. Pojawią się nowe połączenia, zmianie ulegną rozkłady jazdy.

Ogłoszony na początku listopada przez ZTM przetarg powinien zostać rozstrzygnięty na przełomie roku. Nowy operator miałby obsługiwać linie L, którymi podróżują mieszkańcy gmin Piaseczno, Konstancin-Jeziorna i Góra Kalwaria.

W przypadku konstancińskiego przetargu operator będzie realizował kursy dotychczasowych linii lokalnych: L14 Gassy – Bielawa, L15 Klarysew – Słomczyn, L16 Czarnów – Kępa Okrzewska, L21 Klarysew – Góra Kalwaria i L42 Klarysew – Słomczyn. W zaproponowanych rozkładach jazdy są niewielkie zmiany w godzinach odjazdów. Operator ma zapewnić do obsługi tras sześć autobusów, które w ciągu roku przejadą 478 tys. wozokilometrów.

Dwie nowe linie

Piaseczno będzie miało teraz dziesięć linii L. Pojawią się dwie nowe, a w części dotychczasowych tras wprowadzone zostaną modyfikacje. Jedna z nich dotyczy Góry Kalwarii, której mieszkańcy zyskają nowe połączenie z Piasecznem. Część kursów linii L13 zostanie wydłużona w dni robocze od stacji kolejowej Zalesie Górne, przez Chojnów i Baniochę, drogą 79 do Góry Kalwarii. Będzie ich 13 w ciągu dnia, w tym wszystkie poranne, umożliwiające dojazd do szkoły czy pracy. Z obecnej trasy linii L24 zostanie wyodrębniona nowa – L23, którą dojedziemy z centrum Piaseczna przez Żabieniec i Siedliska do Konstancina-Jeziorny (Tabita). Linia L24 pojedzie z kolei do Konstancina-Jeziorny (Kazimierzowska) przez Jastrzębie. Zmieni się też trasa autobusów do Grochowej i Pęcher. Linia L32 pojedzie trasą Grochowa-Pęchery – Piaseczno – Chyliczki – Konstancin-Jeziorna (Pańska), a nowa linia L52 Grochowa-Pęchery przez Bogatki – Piaseczno – Chyliczki – Konstancin-Jeziorna (Pańska). W dni wolne od pracy autobusy linii L32 i L52 będą jeździły na krótszej trasie, do pętli przy Urzędzie Miasta w Piasecznie. Zmianie ulegnie też trasa linii L39 na terenie miasta. Z Józefosławia autobusy pojadą przez Julianów, a dalej ulicami Chyliczkowską, Puławską, Okulickiego, Jarząbka do stacji PKP Piaseczno skąd dojadą do al. Kalin i pętli przy szpitalu św. Anny.

Trasy pozostałych linii lokalnych nie ulegną zmianie, niekiedy zmieni się rozkład jazdy i częstotliwość kursowania – więcej kursów będzie miała linia L12, a z kolei L5 – mniej.

Będą lepsze autobusy?

W przypadku Piaseczna przetarg podzielony jest na dwie części. W sumie do zrealizowania jest blisko 170 tys. wozokilometrów. Operator (lub operatorzy) musi zapewnić 10 i 15 autobusów do ich obsługi, w tym po dwa rezerwowe dla każdej części przetargu.

Autobusy nie mogą być starsze niż 10-letnie (w Konstancinie-Jeziornie maksymalnie 8-letnie), muszą być niskopodłogowe lub z częściowo obniżoną podłogą i przed rozpoczęciem przejazdów przejdą proces certyfikacji według wymogów ZTM.

– Po rozpoczęciu przewozów wszystkie pojazdy będą poddawane obsłudze codziennej i bieżącej (raz w tygodniu i raz w miesiącu), co pozwoli na utrzymanie pojazdów w dobrym stanie technicznym, higienicznym i estetycznym w ciągu całego czasu obowiązywania umowy – informuje Zarząd Transportu Miejskiego. Zleceniodawca wymaga także od operatorów zatrudnienia kierowców na podstawie umowy o pracę.

Nowy operator ma rozpocząć obsługę tras od 18 stycznia 2021 r. i realizować usługę do końca przyszłego roku.

Czytaj także Linia L13 dojedzie do Góry Kalwarii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię