Sztuka budzi na kolejce

0
708

W Mobilnej Galerii Kolejowej prezentowana jest kolejna wystawa. Tym razem jest to instalacja artystyczna Anny Stawowczyk zatytułowana „Obudź się”. Można oglądać ją codziennie, do 15 grudnia na stacji wąskotorówki w Piasecznie. Wieczorem i przez część nocy jest oświetlona.

Co: Wystawa „Obudź się” – instalacja artystyczna Anny Stawowczyk

Gdzie: Mobilna Galeria Kolejowa, Stacja Kolei Wąskotorowej Piaseczno, ul. Sienkiewicza 14

Kiedy: 15 listopada – 15 grudnia 2021 r.

Organizator: Centrum Kultury w Piasecznie

Kurator: Hubert Gieleciński

– Człowiek współczesny, to człowiek uwikłany w wiele procesów współczesnego świata, szczęśliwy i dumny z wytworów technologii, ale też przytłoczony jej skutkami. Żyjemy tu i teraz, pełną piersią czerpiąc z natury ile się da. Co dajemy jej w zamian?  – zastanawia się Anna Stawowczyk. – Jak długo jeszcze matka Ziemia będzie wstanie przyjmować nasze prezenty, wytwory naszej egzystencji? Czy nie czas się zastanowić i przebudzić z letargu wypełnionego po brzegi konformizmem?

– Cieszymy się tym co tu i teraz, ale pomyślmy też, co za chwilę, co później, co za parę lat, co zostawiamy naszym dzieciom. Zastanówmy się, sięgając po kolejną torebkę foliową … Pobudźmy się do myślenia – zachęca artystka.

Mobilna Galeria Kolejowa

Mobilna Galeria Kolejowa to wagon towarowy z przełomu XIX i XX wieku, który jeździł po torach dawnej Kolei Grójeckiej, a dziś zamieniony w galerię na torach. Galerię o tyle nietypową, że nie wchodzimy do niej do środka, a eksponaty oglądamy stojąc na peronie i zaglądając przez przeszkolone ściany wagonu.

Wagon jest nietypowym rozwiązaniem, w którym eksponaty pojawiają się w przestrzeni miejskiej (kolejowej). Oglądać wystawę można spacerując, czy czekając na pociąg. Jednak w przeciwieństwie do typowych instalacji w przestrzeni miejskiej, tu eksponowane przedmioty chronione są przed działaniem warunków atmosferycznych. Ze względu na to, oraz oferowaną przez Mobilną Galerię przestrzeń, wystawa nie ogranicza się do typowych płaskich wydruków, a może zawierać przedmioty i bądź instalację wymagające przestrzeni trójwymiarowej.

Wagon można oglądać ze wszystkich stron, a dodatkową atrakcją jest fakt, że ekspozycja jest w nocy oświetlona, co daje niezwykły efekt wizualny.

Mobilna Galeria Kolejowa jest niezwykłym miejscem do prezentowania wystaw artystycznych jak i historycznych. Dzięki swojej nietuzinkowej formie przyciąga wzrok stając się ważnym miejscem na mapie Piaseczna

Wagon-platforma budowy rosyjskiej wyprodukowany na przełomie XIX/XX wieku, był jednym z wielu takich wagonów jakie, w wersji zarówno bez hamulca, jaki i z hamulcem, trafiły na Piaseczyńsko-Grójecką Kolej Wąskotorową po jej otwarciu w 1898 roku. Początkowo wykorzystywano je w zwykłej pracy handlowej, głównie do przewozu cegieł z okolicznych cegielni do Warszawy.

Wagon, który posłużył do zabudowy Mobilnej Galerii Kolejowej w latach 50. XX wieku przeszedł naprawę główną w piaseczyńskich warsztatach. Wtedy właśnie oryginale wózki wyposażone w koła szprychowe zastąpiono nowymi zestawami kołowymi. Następnie wagon przeznaczono do celów gospodarczych. Najprawdopodobniej wykorzystano go między innymi przy rozbiórce linii z Warszawy Południowej do Piaseczna, o czym świadczyć mogły charakterystyczne uszkodzenia ramy wagonu spowodowane przez wciągane na niego liną szyny. Pod koniec istnienia kolei wąskotorowej w strukturach PKP większość taboru wykorzystywanego w celach gospodarczych została odstawiona do zapasu długotrwałego na terenie zaplecza technicznego kolei w Piasecznie.

Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego Miasta i Gminy Piaseczno i pomysłu stworzenia Mobilnej Galerii Kolejowej wagon został odnowiony i zyskał nowe życie.

Prace polegały na oczyszczeniu i naprawie ostoi wagonu. Elementy stalowe zostały zabezpieczone i pomalowane. Na platformie zabudowano lekką konstrukcję ekspozycyjną Została wykonana instalacja elektryczna i oświetlenie wnętrza. Wyremontowano również elementy jezdne wagonu.

Tak przygotowany wagon ma możliwość przemieszczania się po szlaku Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolejki Wąskotorowej, choć przede wszystkim eksponowany jest na stacji Piaseczno Miasto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię